bazinka

HA Lunafem můžu vzít v kterýkoli den?

Když se začíná s Ha Lunafem, tak by se první prášek měl užít v první den menstruace.Můžu si prášek vzít třeba až pátý den kdy už menstruace úplně slábne?Nebo třeba kterýkoli den mimo menstruaci?V tom případě zajak dlouho by antikocepce začala být učinná a mohla bych se na ní spolehnout ?

Odpovědi
iceT

Chyby v časování

Méně často se vyskytující chybou může být například chybný začátek braní antikoncepce. Naprostá většina všech antikoncepčních přípravků se začíná brát od prvního dne menstruace, tedy v den počátku menstruačního krvácení, není-li v příbalovém letáku uvedeno jinak. V tomto případě je žena od počátku plně pod ochranou hormonů. Obsah hormonů v jednotlivých pilulkách je přesně načasován tak, aby ve správný čas ovlivnily vaječník, děložní sliznici a další funkce. Pokud žena začne brát antikoncepci jinak, než je stanoveno, nebudou hormony v dostatečném množství ve správný čas na správném místě a ochrana nebude fungovat. Proto je důležité přesně dodržovat schéma dávkování.
Ve skutečnosti je možné začít brát antikoncepci i v jiný den, než je začátek menstruace. V tom případě je ale nutné zároveň používat doplňkovou antikoncepci nejméně čtrnáct dní souběžně, neboť hormonální antikoncepce nasazená později nechrání dostatečně před otěhotněním z důvodu špatné synchronizace s přirozeným cyklem těla. Při takovém postupu je nejprve vhodné poradit se s lékařem.
http://www.hor­monalni-antikoncepce.cz/sek­ce.php?id=1&de­tail=45

a proč pokládáš stejnou nebo skoro stejnou otázku?