Ivetka303

good morning, good aftermoon

Do které denní doby mohu používat ve formálních dopisech good morning a od které doby se hodí spíše dobré odpoledne?

Nejlepší odpověď
quentos

Ve formálních dopisech se nic takového nepoužívá. Formální dopisy začínají Dear sir/madam.
Good morning/afternoon se používá jen při pozdravech v osobním kontaktu, nikoli písemném. Je to celkem pevně dané – good morning před 12 h, good afternoon od 12 h do 18 h.
Doplňuji:
osobním – rozuměj ústním

Další odpovědi
geoorg

Formální dopisy by měli začínat spíš oslovením jako
Dear Sir or Madam, Dear Mr. or Mrs., apod.

Zdroj: http://google­itfor.me/?q=for­mal+letter

anonym

Jen taková malá technická k přesné odpovědi quentose.
Ta druhá podoba tebou uváděná, se nepoužívá vůbec, protože by znamenala něco jako – dobré popoluní (moon = měsíc, luna).
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jake-osloveni-pozdrav-vybrat-na-zacatek-emailu-tykajici-se-zamluveni-hotelu

Johny_r

Už to tu napsali jiní. Jen bych se chtěl zeptat, vy v češtině píšete do dopisu místo oslovení dobré ráno nebo dobré odpoledne? Vy víte, kdy si dotyčný dopis přečte?

Samozřejmě s výjimkou emailu, o kterém vím, že si ho dotyčný přečte hned, ale na to jste se neptala.

terry

Ad Johny_r > jak víš, že si dotyčný přečte mail hned?

quentos

Poznámka Dr. Axla je mimo mísu, neboť si spletl moon (měsíc) a noon (poledne).

quentos

aha, teď už to vidím, ten překlep je v nadpisu otázky :{D> tak beru zpět