kwisty

Golemovy patníky-Maharal

Dobrý den chtěla jsem se zeptat jestli ten film Maharal je pravda a jestli jsou v Praze ty patníky pokud ano napište mi prosím kde (ulice atd. Prahu moc neznám)děkuji
Doplňuji:
takto by měl vipadat http://www.pho­toserver.eu/bar­va_pozadi.php?cis­lo_fotky=318205

Odpovědi
ratava

No, nevím jestli to bude správně… Film neznám…
Jestli myslíte něco jako tyto patníky:

http://maps.go­ogle.cz/maps?q=Hu­sova,+Star%C3%­A9+M%C4%9Bsto,+Pra­ha&hl=cs&ie=UT­F8&ll=50.084047,14­.418306&spn=0­.002575,0.004823&sll=­49.930008,15.369873&sspn­=3.741168,9.876709&oq=P­raha,+Husova&t=h&brcu­rrent=5,0,0&hne­ar=Husova,+Pra­ha+1-Star%C3%A9+M%­C4%9Bsto&z=18&la­yer=c&cbll=50­.084154,14.418272&pa­noid=rYEwQ0eP­C5kK9KCEMC_Y6w&cbp=12­,128.56,,2,20­.81

(nevím, jak to půjde načíst, když tak si do google mapy zadejte Husova ulice a „stoupněte si“ do ní u Jilský…Budete-li koukat do Husovy, tak tam nějaký patník je…)

Jestli je to ono, tak na stránkách www.praha1.cz je psáno toto:
Na rohu domu U Sladkých směrem do ulice Husovy je částečně zazděn kamenný nárožník. Pro své stáří – údajně je mu 600 let – a mohutnost je nazýván králem všech podobných pražských zvláštností. Takových patníků a nárožníků bývalo v Praze dříve daleko více než dnes. Neměly však pouze funkci dekorační, ale byly vysoce užitečné i jinak. Bezpečně totiž chránily nároží pražských paláců a domů, hlavně v dobách, kdy ještě nebyly součástí městských komunikací chodníky, před nárazy kol povozů a kočárů. Některé z nich, stojící před vjezdy do objektů, měly ještě další funkci. Jejich horní část tvořila prohlubeň naplněná vodou. Zde se zhasínaly pochodně, a to jak přicházejících návštěvníků, tak sluhů, kteří podle stávajících dopravních předpisů museli běhat po setmění se zapálenou pochodní před jedoucím kočárem panstva.

Jinak v info centrech by Vám měli poradit kde hledat…

Pobočky

  • Staroměstské nám. 1 – Staroměstská radnice
  • Hlavní nádraží – vestibul
  • Malostranská mostecká věž
  • Rytířská 31

www.pis.cz

Kdyby to nebylo ono: napište o jaké patníky se ve filmu jedná…

Kohut57

Zeptám se scénáristy filmu, zatím ještě spí.

Damiana

Tak jsem se zeptala přímo autora Maharalu, Martina Bezoušky a ten mi řekl, že si patníky vymyslel. Zaujaly ho prý, jak jsou někde na rozích domů a tak se mu líbilo, kdyby ještě měly nějaký symbolický význam. A ty, které byly ve filmu, jsou prý dokonce umělé.
(ad Kohut57: Už nespí, pracuje.)

Belfego

Ten patník co máte na snímku je z rohu Zlate a Liliové ulice u kostela sv. Anny, postaveném na rontundě sv. Vavřince, kde bývala templářská komenda. Pokud jej autor použil jen náhodu, aby mu dal význam, tak klobouk dolu, to se mu povedlo.