Avatar uživatele
kwisty

Golemovy patníky-Maharal

Dobrý den chtěla jsem se zeptat jestli ten film Maharal je pravda a jestli jsou v Praze ty patníky pokud ano napište mi prosím kde (ulice atd. Prahu moc neznám)děkuji
Doplňuji:
takto by měl vipadat http://www.pho­toserver.eu/bar­va_pozadi.php?cis­lo_fotky=318205

Zajímavá 2Pro koho je otázka zajímavá? Damiana, Kohut57 před 4377 dny Sledovat Nahlásit



Odpovědi
Avatar uživatele
ratava

No, nevím jestli to bude správně… Film neznám…
Jestli myslíte něco jako tyto patníky:

http://maps.go­ogle.cz/maps?q=Hu­sova,+Star%C3%­A9+M%C4%9Bsto,+Pra­ha&hl=cs&ie=UT­F8&ll=50.084047,14­.418306&spn=0­.002575,0.004823&sll=­49.930008,15.369873&sspn­=3.741168,9.876709&oq=P­raha,+Husova&t=h&brcu­rrent=5,0,0&hne­ar=Husova,+Pra­ha+1-Star%C3%A9+M%­C4%9Bsto&z=18&la­yer=c&cbll=50­.084154,14.418272&pa­noid=rYEwQ0eP­C5kK9KCEMC_Y6w&cbp=12­,128.56,,2,20­.81

(nevím, jak to půjde načíst, když tak si do google mapy zadejte Husova ulice a „stoupněte si“ do ní u Jilský…Budete-li koukat do Husovy, tak tam nějaký patník je…)

Jestli je to ono, tak na stránkách www.praha1.cz je psáno toto:
Na rohu domu U Sladkých směrem do ulice Husovy je částečně zazděn kamenný nárožník. Pro své stáří – údajně je mu 600 let – a mohutnost je nazýván králem všech podobných pražských zvláštností. Takových patníků a nárožníků bývalo v Praze dříve daleko více než dnes. Neměly však pouze funkci dekorační, ale byly vysoce užitečné i jinak. Bezpečně totiž chránily nároží pražských paláců a domů, hlavně v dobách, kdy ještě nebyly součástí městských komunikací chodníky, před nárazy kol povozů a kočárů. Některé z nich, stojící před vjezdy do objektů, měly ještě další funkci. Jejich horní část tvořila prohlubeň naplněná vodou. Zde se zhasínaly pochodně, a to jak přicházejících návštěvníků, tak sluhů, kteří podle stávajících dopravních předpisů museli běhat po setmění se zapálenou pochodní před jedoucím kočárem panstva.

Jinak v info centrech by Vám měli poradit kde hledat…

Pobočky

  • Staroměstské nám. 1 – Staroměstská radnice
  • Hlavní nádraží – vestibul
  • Malostranská mostecká věž
  • Rytířská 31

www.pis.cz

Kdyby to nebylo ono: napište o jaké patníky se ve filmu jedná…

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Kohut57

Zeptám se scénáristy filmu, zatím ještě spí.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Damiana

Tak jsem se zeptala přímo autora Maharalu, Martina Bezoušky a ten mi řekl, že si patníky vymyslel. Zaujaly ho prý, jak jsou někde na rozích domů a tak se mu líbilo, kdyby ještě měly nějaký symbolický význam. A ty, které byly ve filmu, jsou prý dokonce umělé.
(ad Kohut57: Už nespí, pracuje.)

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Belfego

Ten patník co máte na snímku je z rohu Zlate a Liliové ulice u kostela sv. Anny, postaveném na rontundě sv. Vavřince, kde bývala templářská komenda. Pokud jej autor použil jen náhodu, aby mu dal význam, tak klobouk dolu, to se mu povedlo.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek