poličkofil

Jaký je rozdíl mezi slovy gigabit a gigabajt?

Jaký je v to rozdíl?

Původní neotázka
Gigabit vs Gigabajt

Nejlepší odpověď
Quimby

Bit je pouze 0 nebo 1. Bajt je skupina bitů, v drtivé většině případu je 1 bajt 8 bitů.
Takže např. 10 gigabajtů je 80 gigabitů.

Další odpovědi
Alesh

gigabit je 8× menší než gigabyte

Dochy

bit – jednotka informace. Ta nejmenší v dané logice. Používáme výhradně binární, proto může odpovídat hodnotám „0“, „1“, nebo stavům „ano“, „ne“ apod.

byte – slabika. Vyšší celek s jakým pracuje daná architektura. Dříve se uvažovalo že pojem „byte“ bude představovat obsah jedné adresovatelné buňky a bude tedy implementačně závislý. Tj v dobách osmibitů se skládal z 8 bitů 😉 ale už u PC-XT by byl 16 bitový a v současných PC by už byl 64b. V reálu ale zůstal byte 8bitový a pro vyšší celky se používají další slova…16b – word.

Dochy

„Jaký je rozdíl mezi slovy gigabit a gigabajt?“ na otázku jsem chtěl odpovědět, že pár písmen. Pak jsem si všiml že otázka byla editovaná.