numeriprimi

Fyzikální problém – kužel

Čau.
Mám takový dotaz. Ve škole říkali, že z hlediska stability je ok, když podstavou obrácený kužel (kelímek na pití) vzhůru drží ve vzduchu na stříkajícím proudu vody. Proč?
Kdybych to chtěl zkusit, jde nějak vypočítat, v jaké výšce by se ten kelímek vznášel z počáteční rychlosti proudu? :)

Díky moc.

Odpovědi
Swevalty

Pochybuji že ti někdo odpoví…
Raději to napiš sem http://forum.ma­tematika.cz/vi­ewforum.php?id=8 :)
Doplňuji:
To Questman: Na to se ale neptal.

Questman

Tak za prvé, jedná se o komolí kužel.
Za druhé, kelímek by spadl.
Doplňuji:
To Swevalty : pokud zadání nemá smysl, tak nemá cenu to počítat :)

arygnoc

v takej výške, do akej by dosiahol striekajúci prúd vody.

anonym

Lze to vypočítat – potřebuješ k tomu počáteční rychlost svisle stříkajícího proudu vody, množství vody a hmotnost kelímku (aerodynamické ´drobnosti´ doporučuju zanedbat), není to ani nijak složité.
Navrhni řešení (doplněním otázky a nebo – lépe, v diskusi, novou otázku nezakládej) a uvidíme.
😉