Astro

Fyzika smykové tření.

Potřebovala bych poradit ohledně Fyziky. Mám zadaný příklad :Jaká je vzdálenost, na které muže zastavit automobil, který jede po vodorovné silnici rychlostí 72km/h, je-li součinitel smykového tření 0.25? Vyhází mi nula což si myslím, že neni správně..:/

Odpovědi
rob1

vzorec pro smyk.tření je Ft=f*Fn
néjlepe si udělat obrázek a vyznačit si jednotlivé sily.

Síla Ft=ma (zakon zachování síly ►http://fyzika­.jreichl.com/ma­in.article/vi­ew/30-druhy-newtonuv-pohybovy-zakon-zakon-sily )
dále síla Fn=Fg (tíhová) ► Fn=mg
tedy ► Ft=fmg
máme tu 2 vyjádření Ft-tedy musí platit rovnost ma=fmg (tady můžeme zjistit, že smykové tření nezáleží na hmotnosti)

ma=fmg -vyjádříme si a
v=at -zjistíme t
s=1/2atˇ2 -dosadíme

Doplňuji:
(zákon síly) …