simsalabim

Fyzika – el. obvod

Zdravím,
učitelka na fyziku nám řekla, že jestli chceme, můžeme něco zjistit – bohužel jsme se to neučili :( – a to kdekoli, na internetu, v knížkách, od rodičů…
Bereme el. obvod – zdroj-vypínač-spotřebič-zdroj nebo i jiné zapojení, jako např. „vedle sebe“.
Máme nakreslit schéma jednoho obvodu se dvěma zapojenými spotřebiči – zvonek a žárovka. Ale tak, aby buď zvonil zvonek, nebo svítila žárovka. Jinak ne. A musí to být jen jeden obvod… Neví někdo?

P.S: Je to spíš takové to: „Kdo zjistí, dostane malou jedničku“ , žádný D.Ú. :)
Doplňuji:
To, co nakreslili Michal Kole a tom004 jsme se učili, takže bych to vyloučila. Naopak nejpravděpodobnější mi přijde to od Kapky. Jestli přepínač existuje netuším, ale obvod by v podstatě fungoval…

Takže díky všem, co by si ještě na něco vzpoměli a fyzikářce dám ten nápak od Kapky.

Nejlepší odpověď
kapka

Já vymyslela tohle. 🙂
http://img.na­dapenny.com/t20/111­47/nadap110205505­110230.jpg

Ta šikmá čárka je přepínač, buď jde proud do žárovky nebo do zvonku, to jsou ty kolečka, obdélník je zdroj. Mám to dobře nebo by to nefungovalo?

To co namaloval Michal Kole, to mě taky napadlo, hned jako první. Ale pak mě napadlo ještě tohle s jedním přepínačem.

Další odpovědi
tom004

Podívej se na tuto stránku. Tam,kde jsou dvě žárovky.vlož vypínač,a místo žárovky zapoj zvonek.Na to už snadno přijdeš.

Zdroj: http://www.bu­covice711.cz/wwwfy­zika/vyuka/za­pisyzhodin/8.r/e­lektricky_obvod­.pdf

Michal Kole

Pokud jsem to dobře pochopil tak učitelka asi myslela toto http://obrazku­.cz/obr702555_ob­vodzarovkazvo­nek.bmp

Valky

tom004 :) Tam to máš… Pak si to uprav jak potřebuješ… je to easy :)

mosoj

Neváhej a použij to od kapky. Je to nejjednodušší schéma které řeší tvoje zadání.
Nepochybuj že takovýto přepinač existuje a to v mnoha provedeních.