Razhel

Uvěd vztah pro výpočet práce při přemistování tělesa,jestliže znáš výkon a čas. Za jakých podmínek tento vztah uděláš?

Dobrý den,potřebovala bych pomoc s Fyzikou…,děkuji za odpověd :)

1 . Uvěd vztah pro výpočet práce při přemistování tělesa,jestliže znáš výkon a čas .Za jakých podmínek tento vztah uděláš ?

2. Elektrická lokomotiva s příkopem 2000 kW pracuje se stálím výkonem 1800kW . Urči její Účinost.

Nejlepší odpověď
Fienir

  1. Práce je, že si rozkouskuješ trajektorii na nekonečně malé dílky ds a v každém tom dílku působí nějakým směrem síla, čímž v každém dílku vypočteš elementární práci

dA = F * ds

ale my nechceme elementární práci, ale práci, takže ty elementární práce sečteme (zintegrujeme) a vyjde:

A = integral from s1 to s2 (F * ds)
kde s1 a s2 jsou koncové body trajektorie
F je vektor síly

Ale ty znáš jen výkon a čas. Průměrný výkon je definován:
P = A/t

okamžitý výkon:
P = dA/dt

takže vynásobíme dt a vyjde:
dA = P dt, opět tu máme elementární práci, opět zintegrujeme a:

A = integral from t1 to t2 (P dt)

kde t1 a t2 jsou časové meze. Ale co když je změna času konstantní (což bude asi tvůj případ, vzhledem k tomu, že toto téma je ve sekci ZŠ), pak integral konstanty je vždy ta proměnná, podle které integrujeme:
A = t2P-t1P= P(t2-t1)
A = P * delta t

delta t je rozdíl časů t2 a t1

  1. účinnost je příkon/výkon, ale to si snad najdeš na netu nebo nastuduješ doma ne?

Další odpovědi
mosoj

  1. Podívej se jak je definována práce. Trvá to jenom okamžik.
  2. 90 příkopů.

Doplňuji:
Když to tady vidím tak to halt přidám.

Práci konáme když přemisťujeme těleso určitou silou po dráze.
A = F.s ( toť vše)

http://www.zsla­do.cz/vyuka_fy­zika/e_kurz/8/pra­cevykon/prace­vykl.htm

Lamalam

Jenom s fyzikou? A co čeština, ta je v pohodě?

Quimby

Oboje je jen dosazení do vzorečků, takže si je najdi v sešitě a máš to.