Bednaricek

Funguje ekosystém v uzavřené nádobě?

Dnes jsem zahlédl video z Ameriky, ve kterém nějaký pán prezentoval svůj projekt. Jde o to, že zasadil různé rostliny do uzavřených nádob – konkrétně do sklenic od okurek. Jako první vrstvu položil do sklenice kamínky, poté písek a následně hlínu. Do zeminy zasadil různé druhy mechu a dostatčně zavlažil zeminu vodou. Nádobu uzavřel a nechal ležet na okně. Údajně tento ekosystém potřebuje pouze sluneční světlo. Díky odpadlým lístkům z rostliny by měl vznikat oxid uhličitý. Rostlina by se tak měla sama uživit, protože voda nemůže z nádoby ven. Prý se takový ekosystém bez jediného zalití dokáže živit desítky let. Může něco podobného opravdu fungovat?

Odpovědi
Kepler

No, moc se mi to nezdá. Co se týká živin mi to připadá jako perpetuum mobile, nebo autokanibalismus. Byly pokusy vytvořit uzavřený ekosystém pro člověka, které měly velikost slušných hal a byly s tím nepřekonatelné problémy. Rozhodně by rostlina nemohla růst, jen nějak vegetovat.