lenishek

Frekvence otáčení kola

Mohli by jste mi prosím poradit jakým vzorečkem se dá tento typ příkladu vypočítat?

Kolo o průměru 1m se valí bez prokluzu po vodorovné rovině stálou rychlostí 20m/s. Určete frekvenci otáčení a kterou uběhne za 4s.

Nejlepší odpověď
jahal

Nejdříve si vypočítáme periodu T, kdy T = 2πr/v, pak, když už známe periodu, můžeme vypočítat frekvenci f, kdy f = 1/T. Výsledek vyjde v jednotkách Hz.