silesnet

Francouzština nebo němčina?

Příští rok nastupuju na 4 leté gymnázium a nevím jaký druhý jazyk si vybrat. Němčinu mám na ZŠ už asi 3–4 roky. Základy z němčiny mám,takže se jí můžu plně doučit i sám. Za ty další 4 roky bych pochytil i tu francouzštinu, takže toho se moc nebojím. Všichni říkají, že francouzština je těžká, takže nevím jestli se mám lépe doučit tu němčinu nebo se naučit francouzsky (stejně bych se tu němčinu časem naučil)

Nejlepší odpověď
marci1

Pokud máš již základy, tak němčinu. Další jazyk se můžeš učit potom. 🙂

Další odpovědi
arygnoc

nemčinu.
v dlhodobom horizonte máte väčšiu šancu uchytiť sa na pracovnom trhu (v českých podmienkach) so znalosťou nemčiny.

ak chcete voliť i iný jazyk, doporučujem radšej angličtinu, ruštinu alebo čínštinu.

i keď – francúzština je krásna.
nechajte si ju na neskôr, možno ako koníček.
štúdium jazyka totiž nie je iba gramatika, ale i poznanie kultúry národa.

;-Q

anonym

Ono se sice říká,že „čím víc umíš řečí,tolikrát jsi človekem“,jestliže máte pocit,že učení cizího jazyka,který jste již započal zvládáte na komunikativní úrovni,tak není co řešit,ale jestli ne,tak bych asi rozvíjela,co jsem začala,protože mi to připadá určitě praktičtější.
Doplňuji:
…jestli máte pouze základy (ZŠ),tak určitě bych byla pro hlubším rozvíjení němčiny.

Agneta

Vyber si francouzštinu, a němčině se nadále věnuj privátně – vyplatí se ti to:D

andyana

Francouzštinu, protože se s ní dorozumíš ve více státech než s němčinou

Šidlo

stejňe by ste sa ju nenaučili, bez urážky, pevná vôľa a mladosť moc nejdú dokopy

podľa svetových ekonómov sa oplatí pre kariéru jedno aj druhé…kvôli blízkosti geografickej a snáď aj kultúrnej to máte do rakúska/nemecka bližšie, či?

to vážne chcete mať základy z nemčiny a základy z francúžštiny miesto poriadnej nemčiny, ktorá vám hneď po sš otvorí dvere do mnohých prác?
P.S. okrem riadneho sa naučenia nemčiny v škole odporúčam zmáknuť angličtinu na FCE, hoci aj na C…ten na rozdiel od českej maturity má váhu všade
P.P.S vo vašom veku ma obchádzali podobné úvahy…ak chcete silou-mocou franinu, tak na poobednom kurze po škole

turbo085

Němčinu

anonym

arygnoc – Říkáte poznání kultury zkrze lingvistiku?Hm,to už by nebylo dilema,ale trilema!

arygnoc

čítala ste niekedy švejka v ruštine, angličtine či nebodaj slovenčine?
niet nad český originál.

to isté platí pre tichý don, yankieho na dvore kráľa artuša či cestu zarúbanú – treba čítať v origináloch.
a to už je aj kultúra.

o filmoch ani nehovorím.

každý jazyk je živý, inak sa hovorí na ulici, iný je jazyk v novinách, televízii.
a je dobre poznať tieto rozdiely, pokiaľ má byť jazyk súčasťou vašej práce, života.

;-Q

anonym

http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Di­lema