Žanny

Formy na tvoření betonových dlažeb a obkladů

Chtěla bych se zeptat, jaká je nejlepší forma na vlastní výrobu venkovních dlažeb nebo obkladů z betonu. Zjistila jsem, že nabízejí silikonové nebo umělohmotné formy – ty jsou prý ale lepší. Máte s tímto někdo zkušenost? Děkuji vám za rady. :)

Nejlepší odpověď
Emefej

Mám zkušenost s domácí výrobou betonové dlažby pomocí forem z tvrdého dřeva. Ale pokud nemáš vibrační desku, nepočítej s tím, že dosáhneš kvality srovnatelné s profi výrobky. A produktivita práce také není moc dobrá. Už bych do toho nikdy nešel.

Další odpovědi
anonym

Silokonovou formu neznám, mám nějakou zkušenost s formou podobnou této http://www.lev­nealevnejsi.cz/www-levnealevnejsi-cz/eshop/7-1-Dum-a-zahrada/0/5/13-Forma-na-beton-Mistr-dlazdic – zkušenost spíše negativní…
😉
V domácích podmínkách totiž nejsi schopna beton slušně zhutnit a tak ´výsledná´ dlažba jednak praská zatížením a jednak mrazově zvětrává (je nasákavá a když vlhká zmrzne, začne se drolit).
Pokud chceš ušetřit a chceš betonovou dlažbu, vyber si nějakou zámkovku.
Pokud chceš dlažbu,jakou nemá každý, doporučuju třeba porfyr (na slušném podkladu je ´věčný´).
A jen pokud si chceš ´hrát´, pořiď si formu na dlažbu.

martuti

já si chci taky vyrobit vlastní obklady na barák. důvod je ten, že co je u nás na trhu, se mi nelíbí.
formy se dají koupit už hotové, ale je to pár kamenů a stále by se opakovaly. takže já osobně se chystám koupit hmotu VytaFlex 40 a udělat si formy minimálně na 50 ks různých kamenů. zatím jsem ve fázi hledání vhodných kamenů, ze kterých bych vytvořila formy. představuji se něco takového:
http://img.edil­portale.com/pro­ducts/prodotti-96918-rel9f63c7199e­b44ea7b39500bad0­0025f8.jpg
tyto obklady vyrábí Orsol, u nás se koupit nedají a dovoz by přišel na šílený peníze, metr čtvereční vyjde asi na 2000 kč a za dopravu z Francie ani netuším, to taky bude pálka. potřebuju 100 m2.
když jsem si spočítala náklady na domácí výrobu (bílý cement + bílý písek + plastifikátor), vychází mi cca 14 tisíc kč na 100m2.
nejdražší budou formy, počítám cca 36 tisíc kč.
takže těch 100m2 mě vyjde na 50.000 kč. kdybych ale dělala 200 m2, už by se mi náklady na formy rozmělnily víc a výsledný produkt by byl na 1 m2 levnější.
kdybych např. dělala jen 10m2, byly by náklady neúměrně vysoké.
z toho plyne, že se to vyplatí při větší potřebě.
posílala jsem Vám včera soukromý vzkaz, nevím, jestli došel. myslela jsem, že bychom se mohly vzájemně informovat, co, kde, jak a za kolik… 🙂
marta
Doplňuji:
tak jsem právě objevila silikonovou hmotu, levnější o půlku, než je ta, co jsem psala v původním příspěvku.
Lukopren N 1522 – 10kg
http://www.odle­vacisilikony.cz/g40­.Lukopren+N+1522+­++10kg.html

martuti

Žanny, zajímalo by mě, jestli se sem vůbec vracíte pro přečtení odpovědí. pořád čekám, kdy se mi ozvete a pořád nic. opravdu ráda bych se tímto problémem zabývala s někým společně. doma se mi všichni smějou, ale já jsem rozhodnutá do toho jít a bylo by fajn mít vzájemnou podporu a podělit se o rady a zkušenosti.