Skeptik

Formulace 1. Newtonova zákona.

Nevím zda je zde nějaký teoretický fyzik, který by mě mohl opravit, ale zajímalo by mě, zda je korektní formulace prvního Newtonova zákona uvedená na české Wikipedii.
„Jestliže na těleso nepůsobí žádné vnější síly nebo výslednice sil je nulová, pak těleso setrvává v klidu nebo v rovnoměrném přímočarém pohybu.“
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/New­tonovy_pohybov%C3%A9_z%­C3%A1kony

Na stránce dvojice sil je pak uvedeno
„Protože výslednice dvou stejně velkých sil opačného směru, které působí na jedno těleso, je nulová, nemá dvojice sil posuvný účinek na tuhé těleso. Protože ale síly působí v různých místech, neruší se navzájem jejich momenty sil, neboli dvojice sil má na těleso otáčivý účinek.“
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Dvo­jice_sil

Nebylo by lepší do této formulace zařadit i zmínku o momentu síly a momentu hybnosti, protože jestli jsem to dobře pochopil, tak by mělo například kolo volantu zůstat v pohybu rovnoměrném přímočarem, protože jeho výslednice sil je nulová, nicméně když budu urychlovat rotaci kola, tak bude také výslednice sil nulová, pokud se bude jednat o stejně velké síly opačného směru. Nemluvě o tom, že rotace kola se nedá považovat za přímočarý pohyb.

Děkuji za vysvětlení.

Odpovědi
blato

Skusim odpovedat. Na volant posobi dvojica sil. Ak ale chceme popisat len posobenie vodica, tak ma zmysel hovorit o momente sily. Myslim, ze moment hybnosti je uz odvodeny vzorec.