Pavlas

Formáty čipů u zrcadlovek – poradíte?

Jak je známo, u většiny zrcadlovek se používají čipy formátu APS-C, APS-H (Canon) a tzv. Full Frame, plný formát kinofilmového políčka. Dočetl jsem se však také o středoformátu, kterým disponují například fotoaparáty Hasselblad, kde velikost čipu je rovna 36,7 × 49,1 mm. Není mi jasné, proč se užívá pojem středoformát, když je v hirearchii postaven nad „plnoformátem“ a dále se chci zeptat, zdali ještě existují větší čipy, než zmiňované středoformáty a jak je nazýváme. Děkuji.

Nejlepší odpověď
Emefej

Označení středoformát je pozůstatkem z doby analogové fotografie. Tehdy se kinofilmu (24 × 36 mm) říkalo malý formát. Svitkový film 60 mm byl středoformát a ploché a deskové filmy byl velký formát. Ano existují i větší čipy např. 53,7×40,4 mm, používají se v digitálních stěnách.

Další odpovědi
Lamalam

Full Frame je výmysl výrobců digitálních zrcadlovek. Je tak označován formát kinofilmu, ale kinofilm je v kontextu analogové fotografie považován za malý formát. Vše co je větší, se označuje za střední formát.