mosoj

Formát obrazu u TV.

Prosím o informaci majitele nových TV jak se u jejich TV nazývá funkce zobrazení, která ctí formát vysílání.
Mám ny mysli ten případ kdy je vysílán obraz v poměru 16:9 a TV zobrazuje tento formát a v případě změny vysílaného formátu na 4:3 ukazuje TV obraz v tomto formátu, tedy s pruhama po straně bez zásahu ovladačem. Máte někdo TV u které to takto nejde nastavit a TV obraz deformuje v případě vysílání obrazu ve formátu 4:3 na formát 16:9 nebo dělá výřez?

Předem moc děkuji za odpovědi.

Nejlepší odpověď
beer

Mám taky novou televizi (GoGEN) a nastavení obrazu zvoleno Auto. Vše vidím přes celou plochu, pouze u některých formátů (nezkoumal jsem) nahoře a dole uzoučký, zcela nerušivý proužek, svislé pruhy jsem ještě neviděl..
Zkus tedy AUTO.

Další odpovědi
tom004

Nevím,jestli jsem to správně pochopil.Mám LCD,a formát obrazu jde nastavit,indi­viduálně,podle druhu vysílání,nebo nastavím Auto,a TV,si upravuje obraz sama.Ustarších TV,chybí možnost auto,a musí se obraz manuálně nastavit,16:9,4:3­,ap.U úplně nejstarších,nešlo ani to,a obraz,byl různě „deformován“.Při analogovém přenosu,se ještě formát 16:9,upravoval,už při vysílání,aby byl,na tehdejších TV koukatelný.A,ješ­tě,pokud,je do přenosu,zařazen film,který je natočen klasicky,na 70 mm formát,pruhy,na­hoře,a dole jsou také.Doufám,že to není moc zmatené.

led

Ja to mám u prenosného LCD-TV trochu ináč. Display má rozmer 4:3. Nastavujem ho cez Display Type:16:9, 4:3PS.
Ak beží film 16:9 a mám nastavený klasik 4:3PS odreže mi to bočné okraje – obraz nie je deformovaný. Ak nastavím 16.9 mám tam síce aj boky le na výšku je vytiahnutý (tzv.zúžený obraz).
Vždy vypĺňa celú plochu obrazovky. Takto to funguje pri DVB-T.
Ak dám A-TV, alebo DVD, funguje to podľa vášho popisu.
ak dám PC, nastavovať sa dá ako bežný PC monitor aj s jemným rozlíšením.
Snáď vám táto informácia bude k niečomu.

Bublinnka

Režim automaticky.
Nicméně já mám nastaveno 16:9, protože mě nebaví jak obraz pořád skáče když jsou např. reklamy.
Sony Bravia

P.T.

Zkusil bych nastavit něco jako „originál“ (každý výrobce si to pojmenovává jinak, „originál“ je nejrozšířenější). Pak bude každý vysílaný pořad v nativním poměru stran.

mosoj

TV budu teprve pořizovat. Nechci aby se mi obraz deformoval a prodavači znají houby.
Podle informací které jsem sehnal, levnější TV právě nativní rozlišení neumí ( lépe řečeno umí, ale musí se to ručně přepínat) a obraz deformují. Neumí to totiž ani některé značkové. Proto si to chci ověřit již v obchodě. Pokud obraz 4:3 natáhnu na šířku obrazovky 16:9 Musí zákonitě buď něco nahoře a dole chybět, nebo musí být obraz zploštělý.
Některé TV kraje natahují více a střed méně. Toto ale nechci. To se raději budu dívat na obraz s pruhy po straně, ale chci aby se to měnilo samo automaticky podle formátu vysílání. Zřejmě to bude ta funkce automat. Tak jako se nyní dívám na obrazovce formátu 4:3 s pruhy nahoře a dole.
Některé filmy jsou natočeny ještě v širším formátu 21:9 ( tzv královský formát) a ty pak dělají pruhy nahoře a dole i na obrazovce 16:9.

Děkuji všem za odpovědi.

mosoj

Nebo spíše ten originál. Právě že každý výrobce to má pojmenované jinak a je v tom peknej zmatek.

mosoj

beer" To je právě to co nechci. Šišatech hlav vidím kolem sebe dost. Dík za informaci.