syncz

Kdo, jak a proč financuje webové prohlížeče? Veřejnosti jsou poskytovány zdarma, v čem spočívá jejich ziskovost?

Nejlepší odpověď
Lamalam

Reklama.

Další odpovědi
McArthur

Základem všeho je reklama. Pokud máte Firefox, tak Mozilla si účtuje nemalý poplatek za to, že po instalaci budete mít v tom malém okénku vpravo nahoře (Vyhledávání) nastaven konkrétní vyhledávač. Velkým „sponzorem“ je Google, kterého tam obvykle najdete.

Google samozřejmě nechce platit Mozille a ani nikomu jinému, a tak vytvořil svůj Chrome, kde je jeho vyhledávač integrován.

Microsoft nemůže být pozadu a do svého prohlížeče Internet Explorer integruje Bing. Ten u nás není nijak dobrý, ale v USA se mu celkem daří. Explorer máte v 90 % počítačů automaticky (v 90 % je Windows).

A teď by měla přijít otázka, jak vydělávají vyhledávače? Odpověď je jasná. Placenou reklamou.