plavala

Filozofická Otázka: Když v lese spadne strom a nikdo není poblíž, udělá to zvuk?

toto je AJ verze: If a tree falls in a forest when there is no one around, does it make sound?, jaký je smysl otázky, výklad? jaká je odpověď?
Doplňuji:
Odpověď v AJ: http://answer­s.yahoo.com/qu­estion/index;_yl­t=Aqfl2p1eqeIQ­HHKfuhTqT2MjzKIX;_­ylv=3?qid=2008­1110174450AAy­DAoT

jednoduše: jedná se o to, zda je zvuk, který nikdo neslyší, stále zvuk, nebo jestli je to jen chvění (jestli to správně chápu)

Nejlepší odpověď
annas

Tato otázka patří k otázkám ezoterickým, Ezoterické úlohy k přemýšlení jsou fantastické – můžeme slyšet tlesknutí jedné dlaně? Když v lese spadne strom, ale nikdo jej přitom nepozoruje, vydá ten strom při pádu nějaký zvuk? Toť otázka. Věda zkoumá věci, které jsou dokazatelné a reprodukovatelné. Když strom spadne, vydá zvuk. Z hlediska ezoterického tento zvuk a vědomosti o něm jsou určeny jen zasvěceným.

Podle Piccante.

Další odpovědi
led

keď padne strom, zvuk počuť, ale ak to nikto nevidí a nepočuje, akoby sa nič nestalo.
Keď padne lístok zo stromu medzi dav ľudí, je to tragédia, všetci vidia padať strom a počujú rachot.

mojitek

Ono je totiz uplne jedno,jestli ten zvuk spadleho stromu nekdo uslysi ci ne. Spadly strom vyda zvuk,a zvuk = vibrace,ktere jsou zaznamenatelne…
Ale ono kazde spadnuti byt jednoho jedineho listu ze stromu hybe svetem,cili jestli to nekdo uvidi ci uslysi neni ani trochu podstatne…

Chandler

No udělá, ale nikdo to neuslyší :D

DusanOrlik

Přesně to jsem chtěl napsat!!!Např:Jsme na chatě v Praze 1,a z té chaty půjdem 20KM dál k tetě,tak nic neuslyšíme protože jsme moc daleko z místa dopadu stromu.Protože zvuk stromu nevydává mnoho zvuku,tak jako kdyby spadl dům.

JayDee446

Samozřejmě udělá. S touto otázkou už jsem se setkal, ale nejsem si jist jejím výkladem, nebo smyslem. Doplněno – Podle mě je to hloupost. Copak neexistuje jakýkoliv předmět, když ho třeba zabalím do novin? To, že ho nevidím znamená, že je neviditelný, když jeho světlo nedorazí k mému, ani jinému oku?

Pali Lasicka

Proboha, co to tu je za nesmyslný odpovědi. Takže: K existenci pojmu stromu a toho, co strom je je potřeba pozorovatel. Někdo, kdo definuje co je to „strom“. Strom sám o sobě neexistuje. Je to soubor nějakých atomů, buněk, které spolu komunikují. Strom nemá ego, nemá vědomí. My jsme si řekli, že tento útvar je strom. Pro brouky strom třeba vůbec neexistuje. Z jejich perspektivy je to jen povrch, po kterém lezou. Pro buňky strom už vůbec není to samé, co pro nás. Všechny tyto pojmy jsou pak, stejně jako strom, definovány člověkem. Bez toho, aby člověk (pozorovatel), viděl strom padat a zaznamenal pád vjemy (tedy např. zvukem), tak z pohledu lidského vnímání a definic strom nespadl, protože nemáme co těmito definicemi fakticky popsat (nevíme o tom). Pokud si vytvoříme představu „ale vždyť kdyby“, už definujeme prvky v rámci této představy. Pokud ale my nikdy strom spadnout nevidíme (nebo neslyšíme), tak z pohledu člověka strom nespadl. Nikdo o tom nemůže poreferovat, nikdo o tom neví, není o tom žádný záznam, neexistuje o tom EMPIRICKÁ ZKUŠENOST. Stejně jako o tom, že tam kdy nějaký strom byl.

elektrikář

Když spadne strom je to pořádná rána ať tam někdo je a nebo není. Nakonec si to můžete skusit na sobě.

lexikon

Les zná pouze ¨když je někdo..¨
Les je jedno velké ucho