Fénix,bájný pták – jak jej nazývají v Číně a v Egyptě,jak si ho představují a jaký má pro ně význam?

Nejlepší odpověď
annas

Zajímavý pohled na bájné ptáky.
Fénix je symbol ptáka, který se v určitých časových obdobích (500, 1000, 1481 let) (někde se píše, že každých 100 let) sám spálí a do tří dnů znovu povstane ze svého popela. V tomto smyslu se také používá jako symbol Krista a a nesmrtelnosti. Jinak také symbolizuje vzkříšení, nesmrtelnost a nezničitelného ducha lidstva.
V mnoha kulturách vystupuje zvláštní pták s čarovnou mocí, ať už to je egypský pták Benu,který je zobrazován jako zlatý sokol s hlavou volavky a místo Krista má symbolizovat ztělesnění boha Slunce, dále tu je západní pták ohnivák nebo polský „plamenný trpaslík“ rarog.
Čínský Fénix (Feng-chuang) se ovšem od těchto představ poněkud liší,až se zdá,že s evropským Fénixem nemá nic společného, snad kromě toho, že má také mytologický původ.
O ptácích Feng-chuang se objevují zmínky již v textech z konce 2.tisíciletí př. Kr. V jednom komentáři k „Letopisům jara a podzimu“ ze 4. století př. Kr. se píše, že mužský Fénix, ženský Jednorožec a magická bytost, totiž zelený drak, červený pták, bílý tygr, želva – „tmavý válečník“, jsou znamení, že zemi vládne dobrý král. Feng-chuang je druhé ze čtyř zázračných zvířat a král opeřenců. Je-li zobrazen s drakem, symbolizuje drak císaře a Fénix císařovnu; tento symbol ženského Fénixe je pozdějšího data. Jak vidíte, slovo fénix má mnoho významů,ale ty nejpodivnější, které se naší západní zemi zdají nejvíce jinačí pochází právě z Číny. Přesto je za domov tohoto ptáka pokládána Sokotra.

Zdroj: http://black--red.blog.cz/1002/fe­nix-a-celkove-bajni-ptaci