dudu

Facka dětem občas není na škodu. Nebo ano?

Jako rodič ze starší generace jsem jednoznačně pro a to v duchu letité repliky „Metla vyhání děti z pekla“.
A jasno má i Zdeňka Brožová, sociální pracovnice ze Stříbra, která se dětem věnuje celý život a loni dostala od Nadace Terezy Maxové dětem cenu Zlaté srdce (uděluje se za mimořádné počiny v péči o ohrožené děti).
„Původním povoláním jsem pedagožka a musím říct, že děti před třiceti lety byly úplně jiné. Ty dnešní nejen učitelům, ale hlavně rodičům naprosto přerůstají přes hlavu, jsou až nezvladatelné. Myslím, že s demokratickou výchovou se to u nás dost přehání. Nejsem pro zavedení tělesných trestů, ale v občasném plácnutí či výchovném pohlavku dítěti nevidím nic tragického – někdy to opravdu může být prospěšné a účinné…"

Co vy na to?!

Nejlepší odpověď
Damiana

Pomlouvání mladých lidí je nezbytná součást duševní hygieny starých a znamenitě povzbuzuje jejich krevní oběh. A je zajímavé, že z generace na generaci jsou děti stále horší a rodiče stále „lepší“, navíc ze stále horších dětí vyrůstají pořád „lepší“ rodiče. Ale zase na druhou stranu: Vona taková dobře mířená facka je argument, se kterým nic nenaděláš. Ačkoli – když se tak koukám kolem sebe, oni by také potřebovali proplesknout i ti jejich rodiče. Učitelé by se pak méně báli chodit do školy.

Další odpovědi
manon

Chtěla jsem jít smolit nějakou odpověď, ale možná už ani netřeba. Moc hezky to řekla iv-II- v diskusi. Mám za to, že nejlépe se vychovává vzorem a příkladem a jestli si něco rodič nesmí dovolit, je nedůslednost, dvojí tvář, lenost vysvětlovat a věnovat dětem málo času. Vše se vymstí – a tak občas sbíráme kyselé plody, ale facky a vařečky na tom nic nezmění. Výchova strachem je špatná výchova. (Americká výchova je taky děs. Existuje ale i ryze česká výchova bez facek – není o tom, dítěti dovolit vše a udělat z něj malého tyrana).

Ani tam, kde už bylo hodně zanedbáno facka stejně nic neřeší – jen zpacifikuje fakánka a odsune řešení na jindy.

Doplňuji:
marijakes: Čili vlastně když se Tě táta zeptal, zda víš za co bys ji měla dostat a tys to věděla – nebyla ta facka už vlastně zbytečná? Vlastně taková výhrúžná otázka „chceš facku?“ má u normálního jedince de facto stejný smysl jako facka samotná – dojde mu, že je cosi přes míru.

aramah

Jsem zásadně pro jakékoliv násilí a jen proto že jsem silnější uplatňovat fyzické tresty mi příjde dost mimo.

Je to stále dokola, udělá jedna facka z dítěte v budoucnu tyrana?
Asi ne, mimochodem jsem ráda že už nemám malé děti…

elvan

Já nevím, hlavně mám pocit, že ta facka má spíš uklidnit rodiče z naštvání, než ztrestat dítě, který o tom do tří minut neví.

marijakes

v každé době přerústaly děti rodičům přes hlavu. Doba se vyvýjí a s ní technika, možnosti a kdo je konzervativnější? No přece rodiče. Děti se chápou všecho nového, co rodiče neměli, neznali a tedy nehchtějí akceptovat. Všichni jsme si v pubertě zažili s rodiči své a rodiče s námi. Já jsem dostala pár facek, když jsem byla drzá a já sama jsem udělila dítěti pár facek, když bylo drzé. ale pozor, takto jsem trestala svoje vlastní děti. Cizímu dítěti bych se obávala dát i napomenutí, kdyby u toho byla jeho matka. Besouhlasím s tělesnými tresty ve školách, školkách, protože toho se dá i zneužít. Nějaká úča si bude léčit mindrák na dítěti, které jí zrovna nepadlo do oka. Já jsem byla raději, když mi taťka jednu vrazil, než když se s mamkou střídali ve dveřích a dělali kázání. Vždycky si ještě vzpomenuli na nějaký argument, se kterým mi vlítli do pokoje. To jsem zuřila a stavěla se na zadní ještě více. Když se mě táta zeptal, zda vím, proč bych měla dostat, já řekla že ano, on mi jednu vlepil a byl klid. Já věděla, že má pravdu a dál šlapalo vše normálně.

Drap

Určitě na škodu neni. Ovšem všeho s mírou.

huxa

vše je jen o výchově, tudíž, nejdříve by se měl zaměřit rodič na sebe, co jak dělá, kde dělá chyby, apod. a poté až vychovávat… jestli dítě je nezvladatelné a nejde s ním nic jiného udělat, také si myslím, že menší násilí neuškodí. Ale to, co se předvádí v Americe je vrchol, ale to tam předvádí všichni, ať mladí či staří… Děti by hlavně měli být učeni k úctě k lidem, věcem, zvířatům, přírodě, alkoholu, drogám (nemám nic proti tomu, aby se už od dvanácti let pilo, ale jen třeba menší sklenička vína, poté dítě nezačne dělat voloviny typu, smíchá všechno, co mají na baru, nalije do sebe pět sklének čehosi naráz, …)

beer

Rozhodně není ke škodě a potvzují to někteří i nejen naši psychologové.

pusinka50

Protože sama jsem dostala facku od mámy, aniž jsem za něco mohla a v mých 18-ti letech o mě zlámala rákosku, aniž jsem věděla proč a vždy, když chtěla něčeho docílit, tak křičela a nebylo to nic platné, protože kdokoliv začne křičet, tak já jsem vypínala sluch a dodneška mi to zůstalo (asi díky tomu, že máma křičela hodně a často), tak jsem své dítě nebila, jen když byl malý a vztekal se, tak dostal přes zadeček, ale facku nikdy. Facka bere sebevědomí, ponižuje. Lepší je přijít a rozumně a v klidu si promluvit s dítětem, at je mu 10 nebo 30 let. A zakázat mu věci, které opravdu nemůže dělat. Máme už své zkušenosti, které můžeme předávat, ale ono každé dítě si stejně udělá vše po svém, ikdyž si nabančí hubu. A že dnešní děti jsou jiné – ano, počítače je změnily a udělaly je časově závislé a postrádající normální komunikaci.

dudu

Naprosto souhlasím s paní -Iv- a manon, že nejlepším výchovným prostředkem je příklad a také se ztotožňuji s názorem, že občas by pár facek měli dostat spíše rodiče. Receptů na zdárnou výchovu ratolestí je „habakuk“. Osobně upřednostňuji princip, kdy je dětmi rodič respektován. U našich dcer k tomu zcela dostačovalo, že jsme se s paní vždy chovali tak, jak znělo naše „kázání“ a především bezvýhradně plnili dané sliby. Holky tento princip přijaly a máme pocit, že jej uplatňují také ve svých manželstvích. A vůbec přitom nevadilo, že nás ve vypjatých situacích oslovovali jménem s notickou „co tak oba zklidnit hormon“.

anonym

…jako bych nikdy sve deti nezradila , tak bych je ani neuhodila … kazdy mame ale jinou " vychovu " .. :)
my deti vychovavali tak, ze jsme je vlastne nijak nevychovavali … my jsme vlastne pro jejich vychovu nedelali vubec nic .. nechavali jsme jim ve vsem volnou cestu … chodili do sportovni skoly , kterou si prali .. sportovci jsou do dneska ( 29 a 23 ) let …
ja , ale ani oni si pry nedovedou predstavit, ze by svym detem dali v budoucnu i kdyby jen na zadek … beru to ja, i oni za absolutni selhani …
nejsem zaslepena matka dudu .. moji synove ukazuji skutky , ne recmi .. jak jsme je vychovali – nevychovali .. sklizim urodu a krasna …
u nas prevlada takovej bolakovo humor ( to vy asi zrovna nemusite ) .. , proste jsme vsichni cvoci .. a vznasime se cely zivot tak 5 cm nad zemi … my si nevyznavame lasku .. na muj mail, kde " resim " svoje problemy mi nedavno syn odpovedel :
ziji v demokraticke spolecnosti, kde na stesti neexistuje zadny zatraceny zakon , ktery by stanovil , ze se musim nechat otravovat svoji prastenou rodinou … :) ..
tak to je to moje ovoce : vtip, ironie, sarkasmus a i urcite tvrdost , ktera nam vsem umoznuje prezit v nasi blaznive rodine .. je mi jasny , ze malokdo pochopi .. u nas musite byt proste porad " ve strehu " … :)

  • iv-