Sůwa

Facebook a mail adresář

Předem se omlouvám za svou neinformovanost, ale v mém okolí nikdo účet na Facebooku nemá. Když jsem vloni začala po několika letech znovu s internetem, založila jsem si účet na Seznamu, Skype a měla jsem zájem i o ICQ. Asi jsem udělala nějakou chybu, ale najednou někdo (něco?) začal oslovovat lidi z mého adresáře pro Facebook. Bylo z toho pár trapasů, ale já dodnes nevím jak může někdo bez mého vědomí disponovat mými adresami. Kde se stala chyba? Díky.
Doplňuji:
Snad se mi účet na FB podařilo zrušit úplně, ale i jinde při registraci požadují mail adresu a heslo. Než vymyslím jak si založit další účet, stačí když jen změním své heslo k e-mailu? Zadávala jsem ho na více místech při registraci – všude kde požadovali mojí mail adresu, ale nikde zneužito nebylo. Kde jsem registrována pod nickem + email + heslo, můžu ponechat původní, ale ne to nové k emailu ?

Nejlepší odpověď
Syd

Nejspíš jste facebooku prozradila heslo na email. To nikdy nedělejte. Ideální je mít zvláštní email, kterej budete zadávat když to po vás budou někde chtít, v kterým nebudete mít nikoho v adresáři a bude vám na něj chodit v podstatě nevyžádaná pošta ze stránek, kde se registrujete, přitom vás to nebude rušit na běžném emailu, který používáte ke komunikaci s přáteli.
Doplňuji:
Ano, změňte si heslo na email. Nejspíš vám začnou někde skákat upozornění (na stránkách typu facebook), že se nemůže spojit s vaším emailem a ať zadáte platnou emailovou adresu. Mně to už několik měsíců visí nahoře na facebooku a zvykla jsem si to ignorovat. Heslo k žádnýmu emailu nikde jinde než při přihlašování k mailu nepíšu. Standardem „běžného uživatele“ jsou mimo dvou emailových adres také dvě hesla. Jedno, nazvěme ho „vyšší“, používám k některým emailům (k některým mam zas další, ale nesmí jich bejt moc, aby to člověk nezapomněl), a potom druhý „nižší“, který zadávám do různorodých blbin, to si i ukládám (když se mě to zeptá, jestli chci aby se mi zapamatovalo heslo abych ho nemusela pokaždý psát).
Takže aby bylo uplně jasno: když se někde registrujete a chtěj po vás nick, email a heslo, neznamená to že chtěj heslo k emailu, ale že si máte nějaký zvolit. (Obyčejně vás to může trknout taky tím, že ho chtěj dvakrát pro kontrolu jestli jste se nepřeklepla) Tedy napíšu tam to „nižší“, ale když mě potom vybídnou ať zadám heslo k emailu, aby se mohli „spojit s mými přáteli“ 😁 řeknu si „no to víš že jo 😁“ a nenapíšu jim ho. Chtít to po vás budou jenom neseriózní a pochybný stránky vydělávající na sociálním inženýrství typu facebook, takže o nic rozhodně nepřijdete, když se oblbnout nenecháte, přestože vám to píše jak strašně skvělý bude, když jim to heslo napíšete.

Další odpovědi
annas

Stejná zkušenost, nikoliv na FB, ale jiné stránce, kam jsem náhodou vlezla. Byla jsem v šoku, když několik mých známých bylo osloveno a reagovalo. Omluvila jsem se za to, co jsem nevědomky způsobila. Nevím, zda všem.

SeptikB

Facebook NABÍZÍ službu, při které se přes stránky FB „přihlásíte“ do určité sítě s účty (od mailů po ICQ) a jejich „program“ automaticky rozešle vašim kontaktům pozvánky nebo jiné spamy. Důležité je, že účet na FB může fungovat i bez zadání svého hesla k těmto účtům. Bohužel to FB při registraci nabízí tak věrohodně, že některé lidi (možná váš případ) to zmate a vyplní to v rámci registrace. Nemám zkušenosti s aktivací, ale je možnost, že to lze deaktivovat na vašem FB účtu pod záložkou Najít Přátele (pokud si nejste jistá, že se provede deaktivace, žádná hesla znovu nepište, může se opakovat situace a opět jen rozešlete pozvánky).

Sůwa

Tak jsem nakonec musela odinstalovat pošťáka, protože nechteěl akceptovat změnu hesla i když jsem mu ji nastavila. Už je tam zpět a OK.

Sůwa

pro Syd:
Naštěstí se mi to během dne v hlavě rozleželo, takže jsem tohle hned ráno provedla. Žádné podobné stránky jako je Facebook nenavštěvuji a zbytek mám rozdělený na dvě skupiny podle důležitosti, takže teď mám zvlášť heslo na mail a dvě další různá hesla, která jsou ale vázána i na různé nicky. Myslím, že nebude se zapamatováním problém, pro jistotu jsem si to ale zapsala. Moc děkuji, měla jsem se na to zeptat už dávno. Sůwa