Ivetka303

Externí blesk -k digitálnímu fotoaparátu

Zvažuji nákup externího blesku. Potřebuji fotit v interiéru, ale nevím, na co se zaměřit, na co si dát pozor, co musí blesk obsahovat atd? Můžete mi poradit? Například i konkrétní výrobky? Mám nikona amatérskou zrcadlovku. Díky moc
Doplňuji:
Co například tento blesk? METZ BLESK MB 50 AF-1 Digital Nikon

Je dobrý, špatný, průměrný?

Díky

Nejlepší odpověď
mosoj

Z hlediska výkonu směrné číslo. Směrné číslo je součin clony a vzdálenosti na kterou blesk ještě stačí. Čím větší tím výkonnější.
Nicméně je třeba se zeptat v prodejně zda je blesk kompatibilní s Nikonem. Není to samozřejmost !!!! Každá značka má své algoritmy spolupráce blesku s foťákem. Pokud to tak není nelze používat automatiku !!!
Metz vyrábí blesky které jsou kompatibilní s více značkami, ale při koupi je to třeba ověřit.
Doplňuji:
Pokud lze věřit specifikaci tak velmi dobrý. Směrné číslo 50 velmi dobré. Zajišťuje správnou expozici při ISO 100, cloně 5 na vzdálenost 10 m a při cloně 2,8 dokonce na 18 m !! Blesk zoomuje až do f 100 mm, také dobrá vlastnost.
Při koupi bych ale spolupráci s foťákem ověřil.

Další odpovědi
lukas.zmizik

já sem sice chvíli šetřil na blesk k canonu a chtěl sem mět originál 580ex abych pak němel v budoucnu nějaké problémy s komunikací…

ale ten metz je asi taky dobrá volba, směrné číslo určuje výkon blesku, dále E-TTL je samozřejmostí (automatické nastavené zoom blesku podle zoomu objektivu)

pokud budeš fotit v interiéru, jistě nebudeš používat dlouhá ale krátku ohniska, pak se rozptylka pro 12 mm hodí.

pokud nemáš full frame zrcadlovku, pak bych zkusil někde zjistit, zda E-TTL počítá i s crop faktorem čipu (protože na menším čipu se ohniska objektivů přepočítávají), tak já jen, aby to věděl i ten blesk – originál canon nebo nikon to umí, tenhle doufám též…

v interiéru se blesk často užívá odrazem o bílý strop. tak vyzkoušej, jak dobře je polohovatelná hlava. v tomto canon trochu zklamal. u verze 430 jde hlava při focení na šířku natočit nahoru, to je ok. při orientaci na výšku, když fotím tak jak sem zvyklý – otočením fotoaparátu doleva – spoušť je nahoře), pak tu hlavu blesku na strop nenasměruji – u 580ky ano – tak že při focení na výšku s bleskem 430ex musím mět aparát otočený nepřirozeně na druhou stranu, spoušt bude dole a blbě se to ovládá. to mě příjde jako snaha canonu, aby si ten, kdo si koupí 430ku a tohle zjistil, hned ji prodal a koupil si 580ku

že to umí slave režim znamená, že tento blesk může být odpalovaný jiným bleskem., ten jiný blesk ale musí umět režim master. tak že pokud nehodláš fotit s více blesky, je to pro tebe zbytečné.

do blesku doporučuji koupit baterie sanyo eneloop – originál z japonska (kolem 2000 mAh), které po třech letech nepoužívání mají 75% kapacity a i když jsou kapacitně jen 2000 mAh, daleko více vydrží než konkurenční s vyšší kapacitou…

dražší blesky než tento se potom liší funkcemi, jako stroboskop a zmiňovaný master režim, pak zoomem na ohniska 200 mm, tedy funkce, bez kterých se dá běžně obejít…
Doplňuji:
jinak doporučuji zajít na prodejnu kde ho mají a vyzkoušet se zrcadlovkou, kterou máš, hlavně zda funguje E-TTL a ostatní automatika

Zdroj: zkušenosti

mosoj

Žádný foťák není amatérský nebo profesionální. Takové dělení neexistuje !!