Avatar uživatele
Ivetka303

Externí blesk -k digitálnímu fotoaparátu

Zvažuji nákup externího blesku. Potřebuji fotit v interiéru, ale nevím, na co se zaměřit, na co si dát pozor, co musí blesk obsahovat atd? Můžete mi poradit? Například i konkrétní výrobky? Mám nikona amatérskou zrcadlovku. Díky moc
Doplňuji:
Co například tento blesk? METZ BLESK MB 50 AF-1 Digital Nikon

Je dobrý, špatný, průměrný?

Díky

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? lukas.zmizik před 4165 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
mosoj

Z hlediska výkonu směrné číslo. Směrné číslo je součin clony a vzdálenosti na kterou blesk ještě stačí. Čím větší tím výkonnější.
Nicméně je třeba se zeptat v prodejně zda je blesk kompatibilní s Nikonem. Není to samozřejmost !!!! Každá značka má své algoritmy spolupráce blesku s foťákem. Pokud to tak není nelze používat automatiku !!!
Metz vyrábí blesky které jsou kompatibilní s více značkami, ale při koupi je to třeba ověřit.
Doplňuji:
Pokud lze věřit specifikaci tak velmi dobrý. Směrné číslo 50 velmi dobré. Zajišťuje správnou expozici při ISO 100, cloně 5 na vzdálenost 10 m a při cloně 2,8 dokonce na 18 m !! Blesk zoomuje až do f 100 mm, také dobrá vlastnost.
Při koupi bych ale spolupráci s foťákem ověřil.

Upravil/a: mosoj

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
lukas.zmizik

já sem sice chvíli šetřil na blesk k canonu a chtěl sem mět originál 580ex abych pak němel v budoucnu nějaké problémy s komunikací…

ale ten metz je asi taky dobrá volba, směrné číslo určuje výkon blesku, dále E-TTL je samozřejmostí (automatické nastavené zoom blesku podle zoomu objektivu)

pokud budeš fotit v interiéru, jistě nebudeš používat dlouhá ale krátku ohniska, pak se rozptylka pro 12 mm hodí.

pokud nemáš full frame zrcadlovku, pak bych zkusil někde zjistit, zda E-TTL počítá i s crop faktorem čipu (protože na menším čipu se ohniska objektivů přepočítávají), tak já jen, aby to věděl i ten blesk – originál canon nebo nikon to umí, tenhle doufám též…

v interiéru se blesk často užívá odrazem o bílý strop. tak vyzkoušej, jak dobře je polohovatelná hlava. v tomto canon trochu zklamal. u verze 430 jde hlava při focení na šířku natočit nahoru, to je ok. při orientaci na výšku, když fotím tak jak sem zvyklý – otočením fotoaparátu doleva – spoušť je nahoře), pak tu hlavu blesku na strop nenasměruji – u 580ky ano – tak že při focení na výšku s bleskem 430ex musím mět aparát otočený nepřirozeně na druhou stranu, spoušt bude dole a blbě se to ovládá. to mě příjde jako snaha canonu, aby si ten, kdo si koupí 430ku a tohle zjistil, hned ji prodal a koupil si 580ku

že to umí slave režim znamená, že tento blesk může být odpalovaný jiným bleskem., ten jiný blesk ale musí umět režim master. tak že pokud nehodláš fotit s více blesky, je to pro tebe zbytečné.

do blesku doporučuji koupit baterie sanyo eneloop – originál z japonska (kolem 2000 mAh), které po třech letech nepoužívání mají 75% kapacity a i když jsou kapacitně jen 2000 mAh, daleko více vydrží než konkurenční s vyšší kapacitou…

dražší blesky než tento se potom liší funkcemi, jako stroboskop a zmiňovaný master režim, pak zoomem na ohniska 200 mm, tedy funkce, bez kterých se dá běžně obejít…
Doplňuji:
jinak doporučuji zajít na prodejnu kde ho mají a vyzkoušet se zrcadlovkou, kterou máš, hlavně zda funguje E-TTL a ostatní automatika

Zdroj: zkušenosti

Upravil/a: lukas.zmizik

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
mosoj

Žádný foťák není amatérský nebo profesionální. Takové dělení neexistuje !!

před 4164 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek