AK

Experiment: hrozno v mikrovlnce = PLAZMA. Proč?

Ahoj.
Už dva dní se snažím pochopit, proč v té zatracené mikrovlnce vzniká plazma, když do ní umístíte dvě polokoule hroznového vína navzájem spojené kouskem dužiny.
Kdybyste to chtěli vidět, máte to zde: https://www.y­outube.com/wat­ch?v=RwTjsRt0Fzo

Jediné pořádné vysvětlení, které na to existuje je v angličtině, což se dá, ale ještě k tomu sepsáno extrémně odborně zde: http://www.mad­sci.org/posts/ar­chives/1997-12/882909591.Ph­.r.html

Ne, fakt tomu moc nerozumím. Kdybych ten experiment měla nějak popsat, tak je to následovně:
Bobule hroznového vína je jednak tvořena velkým množstvím molekul vody, jednak obsahuje i relativně dost iontů. Tyto vlastnosti jsou základem pro rychlý ohřev, ale i spuštění i řetězové reakce vzniku iontů. Nicméně, samo o sobě to nestačí. Pokud do mikrovlnné trouby umístíte pouze jednotlivé hrozny, popřípadě dužinou nepropojené polokoule, ke vzniku plazmatu nedojde. Skutečně je potřeba k experimentu použít dvě polokoule hroznového vína, které jsou navzájem propojeny tenkou dužinou. V tomto konkrétním případě musí existovat nějaká forma zesílení mikrovlnného pole, které vede k rychlejšímu ohřevu. Je to dáno tím, že polokoule hroznového vína propojené dužinou tvoří dipolové antény. Polokoule hroznového vína představují dipólové antény, dužina mezi nimi pak přenosovou linku.

A konec. Dál nevím. Nemám ani velkou představu o tom, co je to vlastně dipolová anténa. Natož k tomu přirovnávat bobuli hrozna. Fakt si neumím vysvětlit, co se s tím hroznem děje dál, odborný text jsem nepochopila.

Našel by se zde nějaký fyzik, co by tomu rozuměl a trošku mi to téma zlidštil, pokud tomu porozumí?

Děkuji převelice.
AK

Odpovědi
arygnoc

odpoveď máte v tom anglickom článku:

(stručný výcuc):
v polovičkách hrozna vzniká vysoké napätie a dochádza k elektrickému výboju v uvoľnených parách.
elektrický výboj tieto pary zahreje natoľko, že vzniká plazma.

:-Q