Lucy7

Existují písma, které jsou k dispozici pouze v některém operačním systému?

například ve Windows XP, Windows 7, Ubuntu Linux, …)? Pokud taková písma existují, jaké to může přinášet obtíže vzhledem k výměně dokumentů vytvořených v některém textovém editoru?

Odpovědi
Michal Kole

PDF si nese písmo s sebou, takže by mělo být teoreticky jedno zda jej otevřete ve Windows 7 nebo v DOSu či Linuxu, Macu, Androidu (což je také linux).

Občas nastane problém, ale to je spíš vina „špatného“ kompilátoru

Hlada

Známe to všichni. Rozsypaná rejže nebo čtverečky. Aby se to nedělo, byl vymyšlený formát pdf, který přenáší dokument v podstatě jako obrázek.
Není ale žádný problém písma doinstalovat, pokud znáte název fontu.

marijakes

Naprostý chaos nastává v prezentacích pps. Pokud někdo nemá nainstalovaný stejný font jaký jsi použila ty, jeho systém není schopen ho přečíst a upraví si ho podle svých možností.
Doplňuji:
A můžete mít i stejný OS

baghira

Proto bylo vynalezené jednotné kódování UTF, které obsahuje všechna písma, latinkou počínaje, přes azbuku, sanskrst, hebrejštinu až po hirakana katakana a mandarínskou čínštinu. Je implementované ve Windows i v Linuxu.

Jinak v operačním systému jsou taková písma, která si tam uživatel nainstaluje. Nikde není záruka, že adresát dokumentu je bude mít taky. Ale např. arial, courier nebo times roman snad mají všichni.