prezdivkomat

Existují někde „ve světě“ povinné volby?

Jinými slovy: existuje „nějaký stát“ ve kterém jsou tzv. „povinné volby“? Myslím volby do „parlamentu, volbu prezidenta a pod.“ nemyslím tím volby „ve firmách, různých spolcích a pod.“ …

A slovem „stát“ mám namyli i „území“, která sice OSN „neuznává co by stát“, ale obecně se takové „státy“ berou za státy…

A pokud „existuje(í)“ takový(é) stát(y) jaké jsou „sankce tedy tresty“ za „neúčast“

Odpovědi
marci1

Existují. Např. v Belgii, Lucembursku, Austrálii ap. Je zajímavé, že za Masaryka byly volby povinné i u nás. 🙂
http://zpravy­.idnes.cz/povin­na-volebni-ucast-zeman-d11-/domaci.aspx?c=A141018­_114414_domaci_jw
http://www.ide­a.int/vt/compul­sory_voting.cfm

anonym

Povinné volby jsou v Austrálii ( màm tam vdanou dceru, tak to vím).Pokud nepřijdeš poprvé tak velká pokuta, když podruhé, tak odebrání řidičského průkazu.
Netvrdím, že je to v celé Austrálii, dcera žije v Perthu a tam to tak je.
Zrovna tak tam je povinné referendum. Také tam měli letní čas na čtyři roky na zkoušku, v referendu 80% lidí bylo proti, takže tam letní čas není i když v ostatní části Austrálie ano.
Prý je to ( volby i referendum) povinné proto, aby se nikdo nemohl vymlouvat, že to a to nechtěl.

Kepler

Dá se to s úspěchem předpokládat v dosud přežívajících komunistických diktaturách, ale pravděpodobně i v jiných. Neúčast na volbách bývá trestána, volby bývají zmanipulované, nebo bývá dávána na výběr jen jedna strana.

scratcher92

Myslím, že v KLDR jsou pomyslné volby povinné.
Volby tam fungují na takovém principu, že když nevolíš, jdeš do pracovního táboru a když nevolíš komunisty, jdeš do pracovního táboru. :)

anonym

pro Kepler
Ty si myslíš, že Austrálie není demokratická země a volby tam jsou zmanipulované?
Tam mají více demokracie než u nàs.

Kepler

Ne, to si nemyslím. Akorát jsem nevěděl, že tento systém, který je tak typický pro diktatury, existuje i v demokratických zemích. Nakonec to má i svou logiku. Nikdo pak nemůže řvát, že toho a toho politika nechtěl a mělo by se to zavést i u nás.