zjentek

existují nějaký zákony proti systematickému klamání obyvatelstva?

proti pravidelnému uvádění obyvatelstva v omyl v dlouhodobém časovém horizontu a to v jakékoliv sféře činností
Doplňuji:
jeden konkrétní příklad činnosti stručně za všechny:
skupina lidí, podporující legální internetový program, skryje svou identitu za různé přezdívky (dle práva anonymity). Díky tomuto programu ovlivní část obyvatelstva tím, že způsobí jejich částečnou závislost na svých identitách a informacích a to službama, které zmíněný program poskytuje svým uživatelům. Pak se ale ukáže, že tato skupina není ve skutečnosti skupinou v rozsahu, v jakém se prezentuje, ale že počet členů je pouze několik % z prezentované skupiny, zbytek je fiktivní. Také se ukáže, že přezdívky jsou volně užívané jakýmkoli členem tohoto minima skupiny, tudíž názory a rady, prodávané jako konkrétní služba jednotlivce s identitou, nelze akceptovat jako skutečné, fundované a relevantní. Ovlivnění uživatelé(výše zmiňováni) se v tuto chvíli cítí podvedeni. Nabylo to už v této fázi skutkovou podstatu podvodu a klamání široké veřejnosti, nebo je tuto laickou otázku možno právně rozšířit, nebo na to klamání nic neexistuje, jak píšete?

Nejlepší odpověď
annas

Nedávno jsem v rozhlase v besedě o filmu Šmejdi slyšela, že prezident Václav Klaus podepsal zákon, který by měl zamezit klamání zákazníků. Jde především o ochranu seminorů, kteří se často nechají přimět k podpisu dokumentu, který je zbavuje spotřebitelských práv na odstoupení od smlouvy.

http://tn.nova­.cz/zpravy/do­maci/klaus-podepsal-zakon-proti-klamani-zakazniku.html

Každý podnikatel při svém podnikání musí dbát na ochranu spotřebitele, ať mu poskytuje služby nebo prodává výrobky či zboží. Co z toho ale podnikatel má? Například spokojeného a stálého zákazníka, dobrou pověst své firmy nebo se tím vyhne pokutě až 50 milionů korun.

Ochrana spotřebitele je zakotvena v Zákoně č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele. Tento zákon definuje spotřebitele jako fyzickou nebo právnickou osobu, která nakupuje výrobky nebo služby za jiným účelem než pro podnikání s těmito výrobky a službami. Kromě dalších pojmů jako výrobce, dovozce, prodejce apod. definuje také pojmy jako nebezpečný výrobek, výrobek nebezpečný svou zaměnitelností s potravinou, výrobek nebo zboží, které porušuje některá práva duševního vlastnictví, atd.

http://www.pod­nikatel.cz/clan­ky/klamani-spotrebitele-je-zakazano/?do=ar­ticleText-pollInText588-viewResult

Další odpovědi
marci1

Ne. Lidé byli klamáni vždy, jsou a budou. Každý si to musí přebrat dle svého rozumu a vzít si z toho, co by mohlo být reálné a co ne. Člověk musí vlastně brát každou informaci nejdříve jako neověřenou a možná klamnou.

arygnoc

Dovolím si citovať z môjho komentára zo včera ( otázka http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/demokracie-cesta-k-anarchii-nebo-zase-k-diktature ):

" Správné rozhodování je založeno na správných informacích. Ty však dnes neodlišíme od těch dobře zfalšovaných, jakkoli se lidský druh pyšní schopností vybírat i ze zpráv deformovaných a neúplných intuitivně pravdivé jádro."

Možno by neškodilo si ho prečítať celý.

suaeda

1/ Jednak platí staré pravidlo: „Neznalost zákona neomlouvá“
2/ Naše zákony jsou vytvářeny tak, aby vyhovovaly hlavně určité skupině lidí. Soudím tak na základě svých specifických pracovních zkušeností. V podstatě jde o to, že „velkopodnikatelé“ si za pár let vytvořili určité zákony (nepoužili nebo případně hodně pozměnili mustry z EU) včetně doplňujících předpisů šité na míru tak, aby jim vyhovovaly, ale na občany při jejich tvorbě vůbec nebrali zřetel. Bohužel to pravděpodobně bude asi i v jiných oblastech.

Drap

Bohužel zřejmě ne.

opportunity

Takový zákon nemůže být, protože pak by nebyly ani předvolební kampaně.