Putin

Existují kromě er- a ich- formy nějaké další vypravěčské formy?

Předem díky za odpovědi!

Nejlepší odpověď
annas

Ano.

1. Podle gramatické osoby.

ich forma nebo er forma, du forma – např. román v dopisech – používá se málo – 2. os. jednotného čísla.
du = ty/Ty

Např.

Utrpení mladého Werthera od Johanna Wolfganga Goetha.

Tato forma vznikla zřejmě z publikovaných dopisů slavných osobností.

Další typy vypravěčů

2. Podle narativní roviny – vyprávěcí roviny

extradiegetický – vypravěč „vševědoucí“ – je nadřazený příběhu, který vypráví
intradiegetický – vypravěč je postavou v příběhu

3. podle vztahu k příběhu:

heterodiegetický – vypravěč neúčinkuje ve vyprávěném příběhu, stojí mimo, vypráví o něčem
homodiegetický – vypravěč vystupuje v příběhu jako protagonista nebo pouhý svědek

4. podle spolehlivosti:

vypravěč kompetentní (způsobilý, oprávněný k vypravování příběhu a nekompetentní svými omezenými vědomostmi, věkem apod.

Podle literární teorie

Když se podívate na popsané formy 2 a 3, , tak z pohledu gramatického (1) jde o ich, er, případně du formu. Jen jiné pojmenování postavy vypravěče. .