kyselina 5

Existují binární sloučeniny kyslíku, kde by měl ox. č. –1/4?

Oxidy mají –2, peroxidy –1, hyperoxidy –1/2, ozonidy –1/3… Tak jestli exisují sloučeniny s ox. číslem u kyslíku –1/4. A jak se jmenují? Děkuji

Nejlepší odpověď
Emefej

Pojem oxidační číslo je pouze formální, i u peroxidů má kyslík ve skutečnosti ox. číslo -II, pouze navenek se peroxidová skupina [-O-O-] jeví, jakoby měl ox. číslo -I. Podobně je to u superoxidů (pojem hyperoxidy se již nepoužívá) i dalších sloučenin.

U řady sloučenin se rozumného oxidačního čísla ani nelze dopočítat, např. u řady suboxidů, třeba C3O2 nebo u některých nevalenčních oxidů, např. W4O11 nebo W10O29. Ve sloučeninách s fluorem se kyslík naopak vyskytuje v kladných oxidačních stavech.

Zdroj: http://www.prvky­.com/8.html

Další odpovědi
RyuzakiKate

Podle mě neexistují, zkoušela jsem hledat, ale bez výsledku.

arygnoc

nie, kyslík sa vyskytuje v zlúčeninách s oxidačným číslom -II, -I, +II.

u ozonidov vystupuje kyslík ako jednomocný prvok – napr. CsO3 = ozonid cesný.

pletiete si mocenstvo prvku a chemické väzby zlúčenín.
takže trojmocný kyslík neexistuje, je to zrejmé z jeho elektrónovej konfigurácie v poslednej orbite 2s2 2p4.

kyselina 5

Ok, děkuji. Patrně jsem neměla používat slovo ox. číslo. Pojem mocenství jsem slyšela jednou v životě a myslela jsem, že je to synonimum s ox. čísla.
A co se týče hyperoxidů -my to na škole používáme a v chemické olympiádě to bylo také takto. Pravda, i wikipedie to má jako superoxidy, ale s panem učitelem se raději hafat nebudu.