Pokročilý

Existují binární sloučeniny kyslíku, kde by měl ox. č. -1/4?

Oxidy mají -2, peroxidy -1, hyperoxidy -1/2, ozonidy -1/3... Tak jestli exisují sloučeniny s ox. číslem u kyslíku -1/4. A jak se jmenují? Děkuji

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Stříbrný

Pojem oxidační číslo je pouze formální, i u peroxidů má kyslík ve skutečnosti ox. číslo -II, pouze navenek se peroxidová skupina [-O-O-] jeví, jakoby měl ox. číslo -I. Podobně je to u superoxidů (pojem hyperoxidy se již nepoužívá) i dalších sloučenin.

U řady sloučenin se rozumného oxidačního čísla ani nelze dopočítat, např. u řady suboxidů, třeba C3O2 nebo u některých nevalenčních oxidů, např. W4O11 nebo W10O29. Ve sloučeninách s fluorem se kyslík naopak vyskytuje v kladných oxidačních stavech.

Zdroj: http://www.prvky.com/8.html

Další odpovědi:

Bronzový

Podle mě neexistují, zkoušela jsem hledat, ale bez výsledku.

Zlatý

nie, kyslík sa vyskytuje v zlúčeninách s oxidačným číslom -II, -I, +II.

u ozonidov vystupuje kyslík ako jednomocný prvok - napr. CsO3 = ozonid cesný.

pletiete si mocenstvo prvku a chemické väzby zlúčenín.
takže trojmocný kyslík neexistuje, je to zrejmé z jeho elektrónovej konfigurácie v poslednej orbite 2s2 2p4.

Diskuze k otázce

Pokročilý

kyselina 5

Ok, děkuji. Patrně jsem neměla používat slovo ox. číslo. Pojem mocenství jsem slyšela jednou v životě a myslela jsem, že je to synonimum s ox. čísla.
A co se týče hyperoxidů -my to na škole používáme a v chemické olympiádě to bylo také takto. Pravda, i wikipedie to má jako superoxidy, ale s panem učitelem se raději hafat nebudu.

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Věda

Zlatý annas 2732
Zlatý quentos 1320
Zlatý mosoj 1304
Zlatý Drap 962
Zlatý hanulka11 627
Zlatý led 603
Zlatý gecco 589
Zlatý marci1 536
Zlatý arygnoc 507
Zlatý Lamalam 483

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.