bolak

Existuje výraz pro dítě, které se narodí po smrti své matky?

Doplňuji:
Drap: Proč zas? :) Příklad: Matka má autonehodu, lékaři se jí snažej zachránit, ale neuspějou. Udělaj císařskej řez a vyndaj dítě až po smrti matky, to je běžná věc…

Nejlepší odpověď
briketka10

já myslím, že sirotek, ale to je asi blbost..
Doplňuji:
není to Drape blbost, má sestřenice měla autonehodu a byla v 8 měsíci, ale záchranáři neměli potřebné věci na záchranu miminka a to zemřelo i s ní..
pohřeb byl smutný v rakvi měla na sobě to malé miminko v zavinovačce, zůstala po ní malá holčička Barunka nyní je jí 15 let..

Další odpovědi
Damiana

Já bych řekla, že je to polosirotek.
ad Drap: A co tohle?
http://tn.nova­.cz/zpravy/zah­ranici/neuveri­telne-dite-se-narodilo-dva-roky-po-smrti-matky.html

aramah

Pohrobek
Slyšela jsem to ve filmu Kníže Rohan..

Michal Kole

Pohrobek ?

anonym

pohrobek je něco jiného, to je když je těhotná vdaná žena a otec dítěte zemře dřív,než se dítě narodí

Drap

Už jso zplodil spoustu podivuhodných blbostí, ale tato vede !
Doplňuji:
Je to nesmysl, matka může zemřít při narození dítěte, ale že by zemřela před narozením, tak to je opravdu pitomost. Znáš takový případ ?

štamgast

Pohrobek neboli Latinsky Posthummus. Třeba Ladislav Pohrobek se narodil po smrti své matky.

bolak

Damiana: no, nebo tak :) todle už není tak nepravděpodobný…

bolak

SMV: já vím, že pohrobek to není, dal sem bod akorát briketce, jelikož napsala svůj názor a hned za to připojila že je to blbost, což je pravda :)

Drap

Já netvrdím, že se to neděje. Ale dítě se narodí buď za života a nebo při smrti matky. Nikdo nemá napsáno, že se narodil až poté, co matka zemřela. To znamená, že úmrtní list matky nemůže mít dřívější datum a ani hodinu, než je údaj o narození dítěte.

bolak

Ale to víš že může… pokud matce přestane bít srdce v 9:34 a dítě vytáhnou v 9:35, tak jak by to udělali? Jako že zfalšujou rodnej list nebo ten úmrtní, jenom proto aby ostatní neměli připomínky? :)

To víš že ne, zapíšou to tak jak to bylo. Navíc případ kterej uvedla Damiana už jentak nezpochybníš :))

Drap

Já to nerchci ani zpochybňovat, To vco uvádí Damiana, tak dítě se narodilo a odnosila ho náhradní matka.Zkrátka pojmenování pro takové dítě neni.

Drap

Pohrobek byl vždy to co píše quentos
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Poh­robek

bolak

Drap: no, vzhledem k tomu že už se to provádí skoro 500 let, tak to asi zas takový nesmysl nebude↓

„Římský zákon „Lex regia“ císaře Numy Pompilia ukládal povinnost provést císařský řez na ženě umírající nebo právě zemřelé ve snaze zachránit život nenarozeného plodu.“

>http://zena.cen­trum.cz/deti/cla­nek.phtml?old_ur­l=deti/tehoten­stvi-a-porod/2008/7/2­/clanky/cisar­sky-rez/
>http://www.san­quis.cz/index2­.php?linkID=pls33&ka­t=2

Já se ptám jenom na to, jestli je pro takový dítě tak nějakej výraz :) nic jinýho mě nezajímá.

Drap

Umírající. Ne zemřelé. Neni výraz pro nic co neni. Tuidíž ani neni výraz pro dítě, které se narodí zemřelé matce

quentos

Aramah, Michal Kole: Pohrobek se narodí po smrti otce, nikoli matky…

bolak

briketka10: nene, to by musel i papá jít do kytek > http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Si­rotek

on existuje výraz pohrobek, ale ve slovníku je napsáno, že to je když se narodí po smrti otce,,,o matce tak není ani Ň

briketka10

jo tak sirotek je Barunka dcera té mé moc hodné sestřenice, která měla tu strašnou nehodu..