JájsemRaibek

Existuje vypínač – přepínač do krabičky na stěnu?

Existuje vypínač – přepínač do krabičky na stěnu (takový, terým se např. zapíná světlo), jenž by v jedné poloze zapnul spotřebič a zároveň odpojil druhý přívod?
Vysvětlení:
Mám bojler, který je napájen jen v určitou dobu. Ale v případě nutnosti potřebuji zapnout bojler v době, kdy to nelze. Zatím to mám řešené tak, že přehodím vodič, který napájí bojler i mimo stanovenou dobu.
Pokud existuje vypínač – přepínač, dal bych ho tam. V jedné poloze by byl zapojen přívod a zároveň odpojen druhý přívod. V druhé poloze by byl zapojen druhý přívod a zároveň odpojen první přívod.

Nejlepší odpověď
mosoj

Nechtěl jsem psát schodišťák. Schodišťák je jasný přepínač. Není známo jaký příkon má boiler a zda by ten schodišťák to vydržel. Hlavně kontakty.

Další odpovědi
Melkor

Schodišták by šel…

cochee

Bojler jde přece přes stykač, ne? Toto mám vyřešeno otočným přepínačem v panelovém provedení a umístěným v rozvodné skříni, který obsluhuje stykač, nikoliv přímo výkonné přívody. Výhoda je zde také v tom, že jej nikdo náhodně nebo z neznalosti nepřepne na drahý tarif, protože má odlišný tvar i umístění, než je spínač stropního osvětlení.

Zdroj: http://goo.gl/i­mages/zNydzv

Kulpix

Existuje. Fáze, která jde od bojleru, bude zapojená na středu vypínače a po stranách bude vlevo fáze z krabičky a vpravo bude fáze, na ,, noční proud.''.

Zapojení bych ale radši nechal na elektrikáře, pokud nemáš 50/78.

Obrazek jsem nenašel, ale v každé elektře budou vědět.

dubraro

Stačí ti obyčejný vypínač, kterým přemostíš časový nebo dálkově ovládaný spínač.

Melkor

Jaký máte boiler?

JájsemRaibek

2000W, to by přepínač-vypínač 10A měl vydržet.

JájsemRaibek

Melkor-nejsem si jist, ale myslím, že schodišťák má jen jeden přívod a ten se rozděluje. Já mám dva oddělené přívody.

Melkor

Jasně, ale tak popravdě jakej je problém na jeden „vývod“ připojit nízkou sazbu na druhej „vývod“ normální sazbu a na „přívod“ zaopojit ten boiler…