Metalman

Existuje vyhláška či zákon zavazující obci konat, když je na jejím území zjištěna nelegální skládka?

Zajímá mě především to, zda je její povinnost tuto skládku uklidit ,když se nenajde viník.

Nejlepší odpověď
anonym

Asi bych formulovala odpověď tak, že obec je „oprávněna“ v případě zjištění černé skládky konat. Pokuta za zjištění viníka činí až 50 tisíc Kč. Černé skládky je zpravidla nutno odstranit z důvodu zajištění hygieny a bezpečnosti obyvatel.
Podle mého názoru je třeba si více všímat toho, co se v našem okolí děje a vlastní nevšímavostí a lhostejností nedávat k nečemu podobnému jak osobní příklad, tak neumožňovat podobné „sviňáctví“ ani těm, kterým nevadí, že jejich „přístup“ zaplatí potom všichni obyvatelé obce. V drtivé většině obce, v níž sám „pachatel“ vůbec nebydlí.
Já bych za to trestala fackami, a to od všech obyvatel obce. Třídit odpady umí dnes i malé děti, tak proč se někteří dospělí lidé musí chovat jako prasata?

Další odpovědi
venkovan

Zákon o odpadech. Obec musí uklidit odpad ze svého pozemku. Jinak je to na vlastníkovi skladkou poškozeného pozemku. Ale někdy obce na jejich úklid přispějí.
Pokud vlastník pozemku skládku neuklidí, musí to udělat obec, ale na jeho náklady.
Aby to nebylo jednoduché, zemědělec musí udělat opatření, aby mu lidi na pozemky nesypali, ale nesmí krajinu zaplotit. Stejně tak majitel lesa.
Kocourkov? ani ne – realita. Víc informací podá nadřízená obec (bývalý okres) a nebo krajský úřad.

Metalman

Děkuji za odpověď. Snažím se získat co nejlepší informace na toto téma. Chtěl bych totiž zdokumentovat veškeré černé skládky na katastru naší obce (především na pozemcích patřícím městu). A dále v co nejlepší podobě to předat na náš Obecní úřad. Chtěl jsem se dozvědět jestli je tato problematika ošetřena zákonem či nikoli.