Kelt

Existuje v tom souvislost, nebo je to shoda náhod?

Fašisté uznávali Árijský původ. Jenomže lev se řekne hebrejsky arije. Odkud se to slovo vzalo a co znamená? A pokud je hebrejského původu, proč právě Židé byli nejpočetnější obětí fašismu? Děkuji za vysvětlení.

Nejlepší odpověď
annas

Náhoda neexistuje. Proč se stali Židé obětí fašismu, si můžete přečíst v odkazu.

Podobná otázka byla vložená, i když názory se různí..
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/proc-hitler-nenavidel-zidy
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/proc-nemcum-ve-30-letech-vadili-zide

Jinak net
http://j-lo-mour.blogspot­.cz/2011/01/proc-hitler-nenavidel-zidy.html
http://sula.blog­.idnes.cz/c/227506­/Proc-se-Hitler-rozhodl-vyhladit-Zidy.html
a další

--
Jinak k původu slova árijec z Etymologického slovníku Jiřího Rejska.

"árijec ‘příslušník indoevropské rasy’,árijský. Podle vlastního označení stindického obyvatelstva ā̺rya- od arí- ‘cizinec’. (snad ‘pohostinní k cizincům),
Srov. stindické . aryá- ‘pán’ a naše :Hospodin).

Název zneužit nacistickou ideologií.

Hospodin ve významu ‘pán’ či ‘Hospodin’. Praslovanské gospodь/gospodinъ je starobylá složenina, v jejíž první části je indoevropské . *ghosti-, ve druhé části opět indoevropské označení pro‘pána’ *pot- (srov. lat. potis ‘mocný’).
,
Staroindické . páti- ‘pán, manžel’, ve složeninách např. v litevštině – ve významu pán, vládce a desposta..

Nejblíže stojí lat. hospes (gen. hospitis) ‘host, hostitel’, tvořené ze stejných indoevropských základů. . Původní význam se interpretuje

jako ‘pán hostů’, tj. ‘pán domu hostitel’.

Hitler si árijce vysvětloval trochu jinak, zneužil toho pojmu. Dočtete se v posledním odkazu.
Doplňuji:
Ještě zmiňovaný „lev“. I když má slovo základ ari-, má jiný původ.

Našla jsem, že lev v hebrejštině = Arel, Arely, Ariel, Arielle – základem je upravený kořen ari-. Od něj se vytvořilo hodně slov významově odlišných – je možné zjistit např. v anglickém The Online Etymology Dictionary.

Anglický zdroj uvádí
http://www.ety­monline.com/in­dex.php?term=a­riel

Ariel – 1382, se objevuje ve Viklefově Bibli. Slovo převzaté z latinské Vulgaty, tam z řeckého Ariel (od září), z hebrejštiny Ariel; V pozdějších vydáních Bible se slovo překládalo jako „oltář“.

Kniha Genesis uvádí význam jako žhoucí srdce boha podle arabského arr;. Jinde se stejné slovo vyskytuje jako jméno člověka, označení Jeruzaléma, kde je přijato jako = „lev boží“.
,
Dále výraz Ariel najdeme u T. Heywooda a Miltona – jméno anděla, u Shakespeara Ayrie označuje ducha, v astronomii název jednoho ze satelitů Uranu. Rovněž také název jednoho druhu gazely nalezené ve Středním východě v 1832, z arabského aryil, varianta ayyil „jelen“.

Rozdíl je i v tom, že lev je králem zvířat, ale Hitler nebyl původem „pravým“ árijcem, ale jen významem jako despota, diktátor. .

více diskuse

Další odpovědi
anonym

Je známo,že Hitler byl vášnivý okultista,který stejně jako římani rád obracel skutečnosti ve svůj prospěch.
Doplňuji:
Nemýlíš se,ano je v tom souvislost.
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/%C3%81rjo­v%C3%A9

Pepa25

Není v tom souvislost. Ariel není Árijec stejně jako předložka není předkožka …