Ozzy21

Existuje takový výpočet?

Dá se něják vypočítat v závislosti na délce a převýšení úhel, který svírá s rovinou například sjezdovka nebo cesta?

Nejlepší odpověď
Quimby

Samozřejmě. Nakresli si to a uvidíš, že je to pravoúhly trojúhelník. Přepona je cesta a převýšení je svislá odvěsna. Pokud tedy znáš délku cesty, její převýšení, tak pomocí sin x = převýšení/délka cesty můžeš dostat úhel stoupání.

Další odpovědi
Fyzik

Ovšem. Koncový bod, počáteční bod a jeho obraz do vrstevnice koncového bodu tvoří pravoúhlý trojúhelník, v němž se může spočíst libovolný úhel. Doporučuji prostudovat funkce sin resp. arcsin a tan resp. arctan.