Existuje spojitá veličina?

Veličiny se dělí na spojité a diskrétní. Spojitá veličina je např. hmotnost nebo elektrický proud, diskrétní veličinoiu může být počet jablek v košíku. Podívame-li se ale na věc podrobněji, zjistíme, že spojitost hmotnosti nebo proudu je jen přibližná. Hmotnost předmětu je dána součtem hmotností atomů, z nichž je tvořen. Hmotnost atomu je diskrétní veličina, stejně tak jejich počet. Obdobně je na tom elektrický proud, což je náboj za čas. Náboj je diskrétní, protože je roven součtu jednotlivých elektronů, příp. jiných nosičů náboje. Takto bychom mohli pokračovat s dalšími veličinami. Samozřejmě, že náboj elektronu nebo hmotnost atomu jsou tam nepatrné, že v praxi můžeme tyto veličiny považovat za spojité a podle toho s nimi počítat, což ovšem nemění nic na tom, že se jedná o veličiny diskrétní. Otázka zní: existuje vůbec skutečně spojitá veličina?
Napadá mě teplota a zejména čas. Je čas spojitá veličina, nebo existuje nějaká elementární jednotka, „atom“ času? Pokud by tomu tak bylo, čas by plynul po krocích. Nebo k odpovědi na tuto otázku věda ještě nedospěla?

Odpovědi
mojitek

Cas je jen nas subjektivni pocit,je to dosti relativni pojem

Fermi

Statistická fyzika definuje teplotu jako střední kvadratickou rychlost částic. Pokud chceme zvyšovat teplotu (rychlost částic) musíme do systému dodávat energii. Tato energie však již je kvantována. Čas je považován za spojitou veličinu. Existuje jakési kvantum času (ale pouze dohodnuté), které vychází z Planckových škál. Je to asi 10−42 s. Tento čas je nejmenčím časovým okamžikem, který má ještě fyzikální smysl.