zeeue

Existuje slovo, které obsahuje písmeno X a zároveň neobsahuje žádnou samohlásku?

Může být cizí, ale použitelné v češtině (např. excitovat-ano, excite-ne) ;) Pardon, kategorií jsem si nebyla jistá :/ Díky za odpovědi. :)

Odpovědi
DoctorWho

Podle mě takový neexistuje

arygnoc

pár skratiek i v českej reči používaných:
XL, XXL – veľkosť odevov

v písanom prejave (i českom, v elektronickej komunikácii):
X3 – mačka (kočka), emotikón
X( – mŕtvy, emotikón
xD – vysmiaty, emotikón

fyzikov poteší (druhé písmeno je index dole):
XC – fyzikálne označenie pre kapacitnú reaktanciu.
XL – fyzikálne označenie pre indukčnú reaktanciu.

programátori zasa poznajú
XHTML – rozšíriteľný hypertextovný značkovací jazyk,
XML – systém pre webové dokumenty, umožňujúci vytváranie vlastných značiek pre popis štruktúry dokumentu

fandovia letectva vedia, že písmenom X sa značia v USA experimentálne stroje:
napr
X-15 – skúšobný raketový stroj
X-20 – skúšobný raketový stroj
X-33 – vojenský miniraketoplán
X-34 – vojenský miniraketoplán
X-37 – vojenský miniraketoplán
atď.

astronómovia značkou XDF označujú „skutočne hlboký vesmír“, náhľad do vôbec najvzdialenejších častí vesmíru.

no,viac ma nenapadlo, ale určite by sa ešte našlo.

Funna

myslím, že žádné takové není…aspoň jedna je tam vždycky exl, xkrát, foxl, fix, fax, fox, flux…a spousta dalších…

terry

Proč excitovat-ano, excite-ne?