Kelt

Existuje rozdíl mezi vzděláním, obecným přehledem, IQ a inteligencí?

Nedávno zde byl dotaz na IQ. Hodnotit lidi podle výsledku nějakých testů asi není nejlepší a nejobjektivnější. Je rozdíl mezi vzděláním a inteligencí, IQ a obecným přehledem? Co pro vás znamenají jednotlivé pojmy, čeho si vážíte nejvíc na sobě a čeho na ostatních? Vzdělání nemusí být totéž jako absolvování několika škol. Tak se těším na odpovědi. Děkuji.

Nejlepší odpověď
klumprt

To jsou všechno docela různé věci. Vzdělání není totéž, co obecný přehled. Můžeš být špičkovým jaderným fyzikem, který nebude umět sepsat ani kupní smlouvu na auto. Můžeš mít IQ 140, což ti umožní briskně řešit různé logické a matematické problémy, ale nebudeš si vědět rady v situaci, kdy ti bude chtít v baru někdo rozbít hubu jen proto, že ses podíval jeho směrem.
Každý člověk by měl být aspoň v jednom oboru dobrý tak, aby se tím uživil. Ale měl by zároveň umět řešit nejrozmanitější problémy prakticky ve všech oblastech lidského života. Trochu právník, trochu ekonom, trochu matematik, trochu psycholog, trochu filozof, od všeho něco. A být zvídavý a chtít přicházet věcem na kloub.

Další odpovědi
gecco

Ani jeden z oněch pojmů není roven jinému z nich…

  1. inteligence – schopnost rozumově řešit neznáme (nové) situace
  2. IQ – ´nějak´ definované vyjádření ´výše´ inteligence
  3. vzdělání

3a. stupeň dosaženého podle nějak definovaného stupně (základní, střední…)
3b. množství získaných vědomostí, ale i třeba preferovaných (nebo naopak zavrhovaných) společenských hodnot a názorů
4. (vše)obecný přehled – množství znalostí, vědomostí, schopností
___
A čeho si vážím nejvíc (na sobě i jiných) – schopnosti

  1. nedožírat své okolí (lidi, společnost)
  2. tolerovat své okolí (lidi, společnost)
  3. vnímat své okolí (lidi, společnost)
  4. chápat své okolí (lidi, společnost)

Bohužel – ne vždy se mi daří tyhle čtyři jednoduché ´body´ naplňovat…
😉

led

1 – Ani vysoko vzdelaný človek nemusí mať tak široký obecný prehľad ako poškolák, ktorý ledva skončil školu, ak sa venuje úzko len jednému odboru.
2 – Ste zamestnávateľ, hlási sa vám inteligentný človek s vysokým stupňom IQ, ale manuálne neschopný na pozíciu voziča motorov na paletovom vozíku, alebo radšej zamestnáte manuálne šikovného s priemerným IQ na túto pozíciu? Určite si vyberiete…
3 – vzdelanie môže byť veľakrát nezávislé na návšteve školského zariadenia. Mnoho ľudí získalo svoje vzdelanie mimo školy. Aj keď na jednej strane problematiku ovládajú, na druhej strane nemajú papier o vzdelaní. A najčastešie papier(doklad) vládne svetu.
Apropo, čo to je inteligencia a to, akože sa to, aha, IQ? Dá sa to jesť?

Drap

Podle mého se tyto jednotlivé pojmy vzájemně propojují a doplňují. Nelze dpáhnout vysokého hodnocení u jednoho pojmu bez jistého stupně pojmů ostatních

štamgast

To, že má někdo vysokou školu ještě neznamená, že má vysoké IQ. Ze svého okolí znám lidi s doktoráty, kteří mají IQ houpacího koně. A naopak to platí také-viz Einstein.

Šidlo

bohužiaľ áno, u niektorých jedincov je obrovský…je to o charaktere aj o duševnom zdraví

denne v TV vidím expertov, ktorí hovoria jednu hrúzu za druhou:

  1. logické chyby…niekedy viac v jednej vete
  2. 20 rokov staré teórie, na západe ich už 5 krát vyvrátili
  3. fakty vytrhnuté z kontextu, nakoniec vyznejú naopak
  4. ideológiu zracionalizovanú troškou pravdy

tí ludia majú tituly pred menom za menom, nemajú ani hanbu (tá ideológia) ani rozum (tie logické chyby)…a čo je najhoršie: nikto schopnejší sa im nepostaví

a už sa opakujem, 90% konšpirátorov, ktorých poznám majú IQ nad 130

ja si vážim dve veci: etické správanie a sedliacky rozum.....na každej ľudskej bytosti

P.S: obdivujem ľudí, ktorí sa čestne a svojou vôľlou vypracovali, hoci im ,,nebylo zhúra dáno" a tiež géniov, ktorí sa nenechali opiť mocou a majú úžasný charakter, ešte lepší než úžasné schopnosti

Lamalam

Ptáš se na zcela rozdílné pojmy, které se mezi sebou nedají porovnávat.

no107064

Já to co sleduji ve svém okolí, tak IQ, všeobecný přehled, vzdělání = Práce
Naprosto rozdílné příklady z mého okolí: jeden člověk 3 vysoké školy a i tak práce bída a jen chce půjčovat peníze. Další člověk učňák, pak nějaký začátky potom mu to docvaklo rozjel něco a na peníze si nemůže stěžovat. To už je ta skutečná inteligence, že člověk, který nemá vzdělání dokáže dosáhnout mnohem výše než ten se vzděláním … a proč? Protože mu to myslí v hlavně a nečeká, jak ten druhý, že ho zaměstnají na super místo jen protože máš tři VŠ.
Ale neříkám, že škola je bezvýznamná, je důležitá, je to takový první vodítko do první práce, při druhý práci má už větší hodnotu praxe jak vzdělání, ale i tak rozhodně neříkám, že vzdělání je k ničemu.

Takové pořekadlo:
Chytrý člověk pracuje hlavou.
Šikovný a manuálně zručný pracuje rukama.
A hloupý nemehlo nemůže dělat nic jiného než profesi „řidič“.

no107064

Jen celým tímto příspěvkem jsem chtěl říct, že tyto tři aspekty se zobrazí v tom co člověk bude dělat za práci … samozdřejmě to někomu chvilku trvá, než chytne tu práci která mu sedne a kde i zestárne. Někto nahoře, někdo dole …

gecco

Štamgaste – mnohou ´vysokou´ stačí vysedět…
Některou, v případě dobré konstelace pedagogů, i jen ´vyš*kat´…
A některou jen zaplatit…
😉
Úspěšné vystudování jen některých VŠ indikuje vysoké IQ – ale zase jejich absolventi nemusejí najít rozumné uplatnění (´místo´) v životě…
😉