bolak

Existuje rovnice pro otáčení kola? Dá se to nějak matematicky zapsat?

Nejlepší odpověď
Lamalam

Pokud myslíš pohyb hmotného bodu po kružnici, pak ano, dá se to matematicky zapsat. Více ve zdroji.

Zdroj: http://fyzika­.jreichl.com/ma­in.article/vi­ew/15-pohyb-hmotneho-bodu-po-kruznici

Další odpovědi
Kelt

Pokud se kolo pohybuje po rovině, vykonává hmotný bod určitou křivku – cykloida, pokud se kolo – jedno , anglicky wheel, ne bicycle, pohybuje po povrchu druhého kola, opíše hmotný bod dvojnásobnou vzdálenost, než když jede po rovné ploše. V podstatě se jedná o skládání pohybů.

mosoj

Teprve teď jsem si všiml kdo se ptá . Bolaku, bolaku chce to lépe se zeptat.

wownon

nevím co myslíš

  1. Perioda(T) je doba jednoho oběhu (lze vyjádřit T=1/f)
  2. Frekvence(f) f=1/T
  3. Úhlová rychlost ω=2πf

arygnoc

určite.

ale ide o to, ČO ťa zaujíma:

  • počet otáčok za čas
  • rýchlosť otáčania toho ktorého bodu
  • odstredivá sila v tom ktorom bode
  • dráha vykonaná otáčaním toho ktorého bodu
  • smer otáčania
  • krivka vykonaná otáčaním a posunom (valivým, trecím)
  • odpor kolesa na podloží
  • a kadečo iné.

matematicky sa dá vytvoriť prakticky model čohokoľvek.