annas

Existuje potřeba si věci „zasloužit“?

Co přináši či by mělo přinést člověku větší radost? Možnost získat odměnu „jen tak“, nebo si ji odpracovat či jinak zasloužit?

Zdroj: Dan Ariely: Jak drahá je intuice?, Práh 2011

Doplňuji:
Autor uvádí, že „v jistém ohledu by zcela racionálně dávalo smysl ušetřit si čas a námahu, nicméně v řadě případů lidé volí raději "složitější“ cestu".

Tu i já považuji za správnou. V osobním životě mě k vytčenému cíli dovedla cesta klikatá.

Určitě ve svém okolí znáte jedince, kteří se nezdráhají získat peníze „za nic“. Mnohdy mají větší radost z toho, že něco získali nepoctivě a tím dokázali svou chytrost… Všeho do času?

Další moje vysvětlení v diskuzi.

Děkuji za vaše názory.

Nejlepší odpověď
hanulka11

Já nikdy nedostala nic jen tak – a tudíž i nyní mám radost z věcí, které mi jen tak nespadnou do klína .
Doplňuji:
tady jde spíš o otázku ze života a ne z odpovědí – mám pravdu annas nebo se mýlím ? Už mě to fakt nebaví stále číst nějaké ty chlouby a hany – je do odporné – čím dál horší

Další odpovědi
led

Skúste si, hlavne vy starší, položiť otázku:
koľko ráz zaznelo – dnešní mladí, tie deti si nič nevážia. toľko sme im dali a všetko zničia.
v tom je práve koreň otázky, nevážia si, pretože to získali bez námahy, nemá to pre nich takú cenu, ako keby to získali vlastným pričinením. Ak človek prejaví určitú námahu aby získal a zaslúžil si, má z toho nielen pot na tvári ale aj radosť z dobre vykonanej práce a získania odmeny za ňu.

Sůwa

U mne to snad platí dvojnásobně, téměř nic se mi nepodaří na první pokus, ale taky se nikdy nevzdávám. O to je pak radost větší a všeho pozitivního si víc vážím 🙂.

briketka10

souhlasím s Annas, hodně lidí mi házelo „klacky“ pod nohy, když jsem byla mladá a nedodělala školu co jsem chtěla Grafickou, kde nás ale neučili malování a restaurování, nechtěla jsem být budižkničemu, tak jsem se vyučila a dostudovala ekonomku, potřebovala jsem si sama dokázat, že něco umím a povedlo se mi to, z toho jsem měla největší radost..

Drap

Pěkná otázka ze života, myslím, že s těmito stránkami neměla nic společného. Nechci se pouštězt do polemik, ale rozsáhlá odpověď ocka mi vzala chuť odpovídat. Nevím co ji vede k takovýmto prohlášením. Spíše mě to připadá, jako marný pokus o obhajobu jejího vlastního svědomí.

johana 56

Ano.Nic u mně nikdy nebylo zadarmo,o to více si vážím toho,co mám.Jsem ráda,že nemusím mít strach z nepříjemnos­tí,které jsou spojeny s dluhy.Mnohdy je cennější odměna morální -pochvala,uzná­ní,vlídné slovo nebo milý úsměv.Je zadarmo,ale setkáváme se s ní stále méně.

anonym

Odměna by měla být především zasloužená a vyjímečně získána jenom tak bez námahy. Ale již ten název „odměna“ praví, že ji máme jako pozornost za něco, co jsme udělali.
Doplňuji:
A myslím si odměnou může být i obyčejné poděkování za například nějaký dobrý skutek či obyčejnou pomoc.

anonym

Ano, je má odpověď. Vždyť nadarmo se neříká:bez práce nejsou koláče,ale jak to sleduji,už to není pravda,viz politici a další darmojedi.

Damiana

Jasně, že mám větší radost z toho, co si vybuduji sama. Nikdy jsem neměla nikde vyšlapanou cestičku – o to víc jsem se musela mít na pozoru před vypečenými šmejdy. A že je jich pořád dost. Asi to budou ti, kteří dostali vždy vše na podnose. Mě by to nebavilo. Mám ráda výzvy a zajímavé úkoly. O to víc se do cesty k cíli pohroužím a užívám si každý úspěch. Myslím, že to musí být dost nudný život – spoléhat se jen na toho druhého. To máš jako třeba mamánci nebo zlatokopky. Jednou vyschne pramen a jsou vyřízení. Smutný život.

ad Očko: Pochybný zdroj? To myslíš izraelského profesora psychologie a behaviorální ekonomie Arielyho? Měla jsem tu čest zažít jeho přednášku v New Yorku a buď si jistá, že se jeho tvrzení opírají o víc, než o balíček karet nebo věšteckou kouli. Nechci snižovat tvého koníčka, ale také sleduji reakce okolí a tak bych řekla, že tu zatím nejvíc kalíš vodu hlavně ty.

anonym

Čím větší inteligence tím větší je zde snaha porušovat normy ve snaze získat pro sebe výhody tupý stroj neporušuje normy!

anonym

Pominu-li zdroj, tak za socialismu se razilo tvrzení, že mzda je odměna za vykonanou práci.
Dnešní doba speudokapitalismu má na věc poněkud jiný názor. Bere v potaz to, že pokud je člověk schopen si cokoliv zajistit jakýmkoliv způsobem, je to „odměna“ zasloužená. O poctivé odměně za poctivou práci se mluví, ale jen u zaměstnanců, kde je to však často almužna za nespočet hodin odedřených v podmínkách, o nichž se zákoník práce vůbec nezmiňuje.

Beru-li situaci na Odpovědích.cz, tak zde to funguje jinak.
Jsou zde registerovaní, kteří mají body u svého nicku, od svého nicku. Jsou zde další s několikanásobnými profily a ještě další, kteří tvoří party „přihráváčů“ jak témat a otázek, tak odpovědí a hlavně jejich hodnocení.
Potom tu jsou další, kteří trapně vykřikují, kdo všechno co dělá špatně, ale tají, co je za tím umělým kraválem vlastně skryto?
Není to jistá vlastní nedostatečnost a panická hrůza z toho, že ji někdo objeví?
Je tu spousta lidí, kteří jednají poctivě, pracují stejně poctivě a přesto jsou trnem v oku. Proč? Komu vadí poctivost a zasloužené hodnocení? Těm, kteří znají způsoby, ze kterých viní druhé, na vlastní kůži a také těm, kteří vlastní špínu chtějí schovat tím, že poukazují na druhé.
Zde by mělo platit víc než jinde: Zameť si každý před svým vlastním prahem.
Mám jediný nick. Spoustu odpovědí, které vyžadovaly dost praxe a znalostí a také dost těch, kde jsem se jen bavila. Mé body problém nejsou. Jsou poctivé. Za poctivou práci. Tak jsi to Annas myslela? Nebo právě Ty jsi mi dávala body z jiného důvodu?
Doplňuji:
Á, zase chyba. Omlouvám se za překlep u „pseudokapita­lismu“ – ten mi ale tak výrazně leze na nervy, že mi snad bude odpuštěno..

anonym

Ocko, odpovidala by jste stejne, kdyby otazku polozil nekdo jiny ?
Ja myslela, ze vy jste chtela, aby odpovedi vzkvetaly .. zatim se vam podarilo je dat ( podle me ) o stupinek nize.
Prominte .
Ale ani ja jsem je nikam neposunula , tak tim vas snad potesim.
Ja vam ( doted ) ty 2 palecky u vasi odpovedi preji , ale obavam se, ze jeden z nich neni za " perfektni " odpoved, nebo z lasky k vam , ale domnivam se, ze jsou to palce z pomstychtivosti k nekomu jinemu … za to ale vy nemuzete. Jen by me zajimalo, jestli vas to take nekdy napadlo.
Je mozne ze ne, ze to napada jen lidi pomstychtive ( jako ja ) , ze ja bych se chovala take tak.

  • iv-

bolak

Já bych to zrovna u těhlech -dvou palečků- na pomstichtivost neviděl. Dr boduje všechny její odpovědi ze setrvačnosti, mám pocit že ten už je snad ani nečte, a quentos je jeden z těch čestných a upřímných zde, takže se zřejmě jenom ukliknul… ;)

anonym

Bolak, reknu ( napisu ) vam tajemstvi , ale nikomu ani muk !
Ja ty An. odpovedi take nectu. 🙂
Nase Led me za to posle asi take k ledu !

Bolak, nemohl by jste take pridat do tech vasich formularu otazku : CO, nebo KDO odpovedi posila ke dnu. ?
A :
Kvuli cemu ( komu ) odeslo v posledni dobe nejvice uzivatelu. ? Jen tip.

Jestli ani tohle Adminky netrkne , tak odpovedi .. papapa

  • iv-

led

  • iv- teraz v lete počas horúčav, veď poslaním k ledu by ste len vyhrali. Žiadne také, počkám si až príde dedo Mráz…

bolak

To jsou žádný tlahací ankety, ale návrhy na vylepšení serveru :)

Jedině že bych to podal třeba takhle: „Odstraněním kterého místního uživatele by došlo k vylepšení servru?“

jenže to bych byl sám proti sobě… :)

Drap

Mrzí mne , snad poprve , že diskuze nejde palcovat a nominovat. Vrátil bych se vícekrát.

anonym

Drape, vy me zavidite tu pomstychtivost , ze ? Za tu by jste me rad nominoval. 🙂

Bolak, dnes uz nechlastejte. Z te vasi vety : To jsou žádný tlahací ankety …
me jeste vice kleslo premyslenim moje iq. Doted jsem byla hrda, mela jsem minus 86 a ted mam minus 88.

  • iv-

Drap

Nechápal jsem to jako pomstychtivost, ale moc se mi líbila celková formulace. A vlastně i obsah.Nejsem pomstychtivý.

anonym

Drap, ja to napsala jako ironicky .. 🙂 !!
Vim, ze jste me chtel pochvalit. 🙂

Ta pomstychtivost, to je krasna vlastnost. ja si v ni uplne lebedim. Napr. : Vy jste me nedal nikdy bod, tak ja vam take ne … tak mi ho zkuste dat ted sem a uvidite jak obratim. ! 🙂

  • iv-

Drap

já jsem to taky jako ironii chápal

bolak

Někdo musí mít –88, a když už to někdo mít musí, tak sem rád že seš to alespoň ty, ivoši :)

Dva sněhuláčci taky dobrý, kor teď v létě.

led

Ocko, váš príspevok ohľadne bodovania mi pripomenul slová Alexandra Rezeša z tzv.kindermen­žmentu VSŽ „Keď sa ho novinári v čase jeho najväčšej slávy pýtali, ako sa mu podarilo nazhromaždiť toľký majetok, odpovedal známou vetou: "Vďaka dlhoročnej, húževnatej a poctivej práci.“
Aj tu mám pocit, že niektorí obodovaní aj za nesprávne odpovede radi používajú tie slávne Rezešové slová. My nič, to tí druhí bodujú,…
Preto vás prosím, prestaňte zaťahovať ´plač nad bodmi´ do odpovedi na otázku, ktorá má iný význam.„Není to jistá vlastní nedostatečnost a panická hrůza z toho, že ji někdo objeví?“(k vašej vete dopĺňam: pravdu.)

hanulka11

nechápu ocko proč semdo této otázky zase zatahuješ odpovědi – nikdo ti tvé vědomosti neupírá, ale nikdo se s tím tak neohání – ano jsi dobrá – to chceš slyšet ?????A s těma bodama ......jděte už ale do háje …

annas

hanulko, opravdu mě nenapadlo, že by se otázka týkala Odpovědi. Šlo mně o skutečný svět, nikoliv virtuální. Co znamenají zdejší body?

Nedávno jsem zaslechla rozhovor dvou mladíků, z nichž jeden povídal, že by dal cokoliv za to, kdyby si mohl koupit vysokoškolský diplom. Vůbec nepřipustil, že by šlo o podvod. Ten druhý byl zaskočený.

Bez námahy nejlepší výsledek. Kde se stala chyba?

led

Na internete nájdete inzeráty na spracovanie, bakalárskej, doktorskej, či inej práce.
Po odhaleniach na Policajnej akademii na Slovensku, televízia spravila test. zavolali na zverejnené telefónne čísla a zisťovali ceny, za takýto podvod, potom bola k tomu diskusia.
Kto je ale tomuto všetkému na vine? Odpoviem si sama: Naša generácia, nie politické zriadenie, ale my sami a naša nedôsledná výchova.

annas

Led, je to tak. Když jsem poprvé četla nabídku na prodej či koupi diplomu, byla jsem šokovaná, že je něco takového možné. U nás se říkávalo, za peníze v Praze dům…

Doma čehy, ve škole hot. Ale u těch dvacetiletých by to mělo být jinak …

Sůwa

hanulko souhlas, ne každá otázka se týká serveru a bodování, některé jsou i o životě 🙂.

anonym

Hanulko, do této odpovědi to patří naopak plným právem. Mlčím už dlouho, ale reakce okolí sleduji. Nepotřebuji slyšet, zda jsem dobrá.Ale myslela jsi to upřímně a já Ti děkuji za uznání.
Mnohem raději bych byla, kdyby si tu každý více hleděl svého.
A body? Dlouho už tu veřejně prohlašuji, že jsou jenom pro zlost. Proč? Protože někomu leží v žaludku více, než mně ty moje v hlavě.

bolak

Nechť ti tvé body raději leží také v žaludku, v hlavě pak budeš mít místo i na jiné věci.

briketka10

pryč s bodama__________­___JUPÍÍ :O)

briketka10

pryč s bodama__________­___JUPÍÍ :O)

briketka10

hranolky na talíř_________­____HURÁÁ :O)

led

hranolky a bez bodov? Čo si potom dáte na hranolky? _____________­JUPÍÍ :O)

briketka10

body už nebudóu___________ a jen ty hranolky s

majolkou k nim krkovička s pívínkém JUPIJÁJOU :O)

fcoop

Psi štěkají,karavana dělá co?
Jede dál.

Drap

Opět odpovídáš na něco jiného, než se tazatel ptal a jsem přesvědčen že i lživě.

aramah

ok:)