huxa

Existuje operační systém, který by byl konstruován na fungování na ram pamětích?

Popř. Šlo by po startu PC nahrát na oddíl na ram pamětích nějaký unix a zde používat pouze například prohlížeč?

_____________­________________________­________________________­________

pár dní se snažím pracovat na ramdisku a je to skvělý pocit, vůbec nečekáte než se něco načte, zkopíruje, uloží, načte a jen tuto rychlost „zabijí“ windows a programy na HDD. Jinak na DDR3 jsem naměřil průměrnou rychlost 6GB/s, což je daleko více, než mají nejlepší SSD a oproti klasickému HDD s 80MB/s a velmi dlouhou přístupovou dobou naprostá slast.
Doplňuji:
Dochy-ovšem nejdříve potřebuji ten ramdisk vytvořit (nemám žádný přídavný HW do pci) a tudíž minimálně nabootovat nějaký OS a při spuštění jej nakopírovat do RAM.

Odpovědi
Dochy

Jistě že ano. Záleží co konkrétně chceš a očekáváš. I win můžeš nakonfigurovat bez swapu (alespoň starší) otázka je jak se jim to bude líbit (bude problém ale dostat komplet systém do RAM). U linuxu by s tím neměl být vůbec problém. Vzhledem k tomu,že jsou i liveCD/DVD distribuce… opět záleží jaké požaduješ aplikace. Systém a prohlížeč určitě do pár set MB dostaneš a konfigurace systému souborů je velmi volná, takže nakopírovat vše do RAMdisku a pak říct, že to je systémový disk by absolutně neměl být žádný problém. Na druhou stranu, pokud chceš jen prohlížeč, pak nevidím důvod, proč se s tím tak s… dělat. Po spuštění se stejně nahraje jen jednou. Na ramdisk mu jen přesměruj cache, na systému s dost velkou ram zakaž swap a mělo by to být to samé.

RAM a SSD spolu v rychlosti samozřejmě nemůžou konkurovat. RAM máš na systémové sběrnici, DATA na SSD musí projít tou systémovou sběrnicí, SATA sběrnicí, a pak ještě projít elektronikou disku (která se sice stále zlepšuje, ale pořád jde v principu o flash ROM, které jsou proti RAM šíleně pomalé.)
Doplňuji:
Linux pro tyto účely má initrd. Nabootuje se hmmm část systému, která připraví podmínky pro ostrý start systému… Podrobnosti ale neznám, nezkoušel jsem, musel bych studovat. U mně to zůstalo v záložce „prostudovata­pohrátsihnedjak­budečas“.

led

To je princíp napríklad CD Live Ubuntu.
Pri štarte počítača sa nabootuje Ubuntu na inštalačnom CD, alebo USB, otvorí sa
1 – ponuka na prácu na živo s predinštalovaným bootovacímCD/USB, ovládanie operačného systému sa nahrá do RAM, pevný disk počítača sa vtedy obchádza a môžte pracovať akoby ste tento systém mali nainštalovaný. Výhoda, je odolný voči vírom, pretože nahrávať na CD nemôžte a RAM sa po vypnutí počítača vymaže.
2 – ponuka na inštaláciu Ubuntu na pevný disk, buď ako jediný OS, alebo ako druhý OS, Windows v tom prípade ostáva, do bootovania sa vloží malý Grub manažer, pomocou, ktorého si pri štarte určíte, ktorý Operačný systém chcete otvoriť.

anonym

Existují speciální adaptéry do kterých připojíš výběhové typy ram, které disponují vlastní záložní baterií pro případ výpadku (paměti musí zůstat napájené jinak přijdeš o vše 🙂 ) a které pak připojíš k PC jako úplně standardní pevný disk. To je řešení které se zatím přiblížilo praktickému použití asi nejvíce, rychlost takového disku je opravdu brutální a dokonce i SSD disky se mohou před tou rychlostí jen pokorně sklánět. Přesto se to na trhu sériově moc neujalo, takže tyhle adaptéry budou asi dost drahé …
Doplňuji:
http://images­.anandtech.com/re­views/storage/Gi­gabyteIRAM/iram­box1.jpg některé ramdrive se fyzicky připoují do PCIexpress slotu přímo na desce kvůli vyšší rychlosti.

rigormortis

Linux slax…s tím se dá dobře heknout jakýkoliv PC…nabootuj a jeď, jen si nepamatuju heslo na zvýšení přístupových práv aby jsi mohl mazat i windows složky.
http://www.slax­.org/cs/
Ovšem to co schceš ty je utopie, tyto OS nejsou na běžné užívání, ale na určité případy, nejhorší je nahození programů, jelikož běží na RAM, tak do nich nelze libovolně instalovat, protože se RAM po vypnutí smaže.

Dochy

rigormortis:
Není to utopie. Ano, vše se po vypnutí smaže (i když i to se dá pořešit). Za jistých okolností je to jen výhoda. Vždyť píše, že to chce jen na web. A na to je to řešení docela dobré (budou chybět volně editovatelné záložky)
Může to být pro běžné užívání rychlejší než klasicky instalovaný systém, protože běžně se počítač nechává zdržovat spoustou diskových operací pro zefektivnění činnosti a pro uvolňování paměti pro snadné spuštění případné další aplikace, které třeba zrovna v tomto případě ne a ne přijít… Prohlížeč si běžně na disk ukládá téměř vše co stáhne ze sítě aby to třeba nemusel tahat za 5 minut znova. Když to místo toho uloží jen na ramdisk a při vypnutí se to smázne, vůbec nic se nestane.
Jo, nevýhodou je, že právě nepůjde instalovat další aplikace, nepůjde jednoduše změnit nastavení apod. Ale to v některých případech vážně nemusí být na škodu.

huxa

Dochy-dobře, děkuji moc za nasměrování správným směrem, to initrd by mohlo být dobrou cestou.

huxa

Dochy-to swapování jsem teď den využíval a je to skvělé, chtěl bych to ještě posunout o pár úrovní výše.

led-toto bych přesně chtěl, ovšem, aby se při startu PC nahrálo třeba ubuntu do ramek.

led

Tak to funguje, keď v ponuke potvrdíte Live, neinštalovať.
Potom sa to rozbaľuje do RAM.
Tento systém používam na neznámych sieťach.

huxa

Ovšem já chci, aby se nahrálo celé a vlastně místo nainstalované na HDD by bylo v RAM pamětích.

huxa

kurňik, místo swapování má být cachování…