gibina1997

Existuje nějaký vzorec pro výpočet průměru dalekohledu vzhledem k velikosti pozorovaného objektu?

Např. Mám vypočíst jaký průměr musí mít dalekohled, abych mohl pozorovat objekt velikosti 5000 km ve vzdálenosti 500 000 000 km ve viditelném světle (550 nm)
Předem děkuji za odpověď.

Odpovědi
fcoop

Určení rozlišovací schopnosti dalekohledu

Nejmenší vzdálenost dvou bodů, které dalekohled dokáže rozlišit za ideálních pozorovacích podmínek je označována jako rozlišovací schopnost (d”). Rozlišovací schopnost vypočítáme (v obloukových vteřinách) poměrem 138″ a průměru objektivu v milimetrech (d):

d = 138 / d.

Rozlišovací schopnost je citlivým měřítkem optické kvality objektivu. Ke kontrolnímu hodnocení kvality používáme především dvojhvězdy. Je nutné pozorovat vždy za velmi dobrých atmosférických podmínek (při klidném ovzduší). Používáme zvětšení, které se rovná průměru objektivu v milimetrech, případně i více. Maximálně však použijeme zvětšení odpovídající dvojnásobku průměru objektivu v milimetrech.

http://www.ji­ast.cz/clanky/te­leskopie/teles­kopie-iii-jednoduche-metody-mereni-a-vypocty-pro-amaterskou-konstrukci-dalekohledu

mosoj

To není otázka do Odpovědí !

http://www.da­lekohledy.cz/web­magazine/kate­gorie.asp?idk=266
Doplňuji:
Pro nechápavé. Nenapsal jsem, že tato otázka sem nepatří, ale že není vhodná pro Odpovědi ( a to je prosím rozdíl), protože odpověď na ni je velmi rozsáhlá. Lze to jen odkazem na nějaký obsáhlý článek.

anonym

Předně je třeba si uvědomit, jaký je úhlový průměr tělesa. Sem se asi nedají psát vzorce, nicméně je to (sinA=2500/5000­00000,00625)x2. Učit geometrii základní školy tu nebudu.
Výsledkem je úhlový průměr tělesa. Budou to nějaké nepatrné zlomky úhlových vteřin.
Potřebuješ tedy dalekohled, který má rozlišovací schopnost řádově větší, než je výsledek, přičemž na průměru objektivu (reflektoru) nezáleží, ten, spolu s ohniskem udává pouze světelnost. Zvětšení dalekohledu je pak dáno poměrem ohnisek objektivu (zrcadla) a okuláru. Potřebuješ tedy takový dalekohled, který dokáže výsledek výpočtu výše zobrazit tak, aby ho Tvoje oko rozlišilo. Tedy minimálně na 3–10 úhlových minut. Zbytek viz odkazovaný článk předskokana a matematika pro 8.tř. ZŠ

fcoop

mosoji,mosoji – napsal jsi :„To není otázka do Odpovědí !“
Co si mám vybrat – že sem nepatří,nebo že není vhodná.......­.......?
Jaký je v tom rozdíl?
A – proč jsi – mosoji – hned tak útočný? Musíš přece vědět,že všichni holt nemají tak vysoké číslo IQ jako ty,mosoji.
Měj s námi,nechápavými trpělivost,mosoji. Děkuji za všechny nechápavce,co se tady na Odp. vyskytují. A že jich tady je – co?
Děkuji mnohokrát,to by tak nějak bylo všechno.

mosoj

Já ti děkuji za naprosté nepochopení. Proč jsem to napsal jsem vysvětlil, někdo smazal. Čest práci .

S nechápavými trpělivost mám ale se sprostými ne.

fcoop

Tak „Čest práci“?? No – to už jsem dlouho nezaznamenal. Dost věcí to vysvětluje...­..........co?
Děkovat za „naprosté nepochopení“ a psát,že mi do toho nic není – to je pustá demagogie.Přelešti si bustu Lenina,uklidníš se.

mosoj

Hlavně že to tazatel z těch stručných odpovědí pochopil.
A navíc nic ti do toho není. Odpověď byla slušná.

fcoop

mosoj – mohl bys mi prosím vysvětlit,pokud možno jednoduše,proč tato otázka nepatří do Odpovědí?