marijakes

Existuje nějaký spolehlivý a osvědčený prostředek na likvidaci pařezů

Dneska jsme se marně snažili vykutat ze země pařez po hrušce. Hluboká jáma, dost kořenů odťatých, ale i když jsme nechali vyšší (asi 1m) kmen pro snadnější vykývání, byli jsme neúspěšní. Výsledek – jáma a hromady hlíny a vysoký pařez je tam, kde byl. Když ho užežem pod úrovní zeminy, vyhnije nebo začne zase růst? Dá se nějak zlikvidovat postřikem nebo tak?

Nejlepší odpověď
venkovan

Pokud je ještě kmen, tak bych několik dní jámu proléval vodou, aby zemina okolo kořenu změkla. A zkusil znovu vytrhnout (pokud je čím).
Jinak seříznout pod zemí a naočkovat hlívu ústřičnou. Pařez se sice rozloží pomaleji, ale je nějaký užitek.
Další možnost je myslím ledek draselný který se nasype do vyvrtaných děr a ta uzavřou. A kdysi jsem tu psal i o přípravku, který se také do pařezu nasype a asi za půl roku celý pařez vypálí.
Hrušeň má dost pevné srdčité až kůlovité kořeny. Takže se vyndavá hůř než třeba jabloň. Takže ještě je možnost udělat si pod pařezem místo pro pilu a třeba těch 25 cm pod terénem kořeny odříznout. Ale prakticky se zničí pila či řetěz pily.
Hrušeň má sice pařezovou výmladnost, ale domnívám se, že takto starý strom ji bude mít již sníženou, takže výhonů bych se tak nebál.

Další odpovědi
Ar

Pokud to nechcete nechat vyfrézovat a mít to hned, stačí do pařezu vyvrtat díry a nasypat Sanytr ( ledek draselný, dusičnan draselný, KNO3, E252 jo to to samé)

hanulka11

když se uřízne pod úrovní země a potře se koncentrovaným roundupem, zahrne a pak neobrazí- mám to vyzkoušené

Drap

Pokud je tam přístup, tak nejjednodušší je vytrnutí za pomoci traktoru nebo náklaďáku. Další způsob je odsekání kořenů a vykopáním. Hruška však má většinou. středový kořen, kerý roste rovně do zem. Pokud se pařez navrtá několika děrami a zasype ledkem, poměrně brzy vyhnije. Uříznutí pod povrchem je taky možné. Pokud je seříznut dostatečně hluboko, tak znovu nevyrazí.

honza19hk

Hruška má kořeny jak dolů tak do stran.Ale jak už tu bylo psáno pomůže voda a nejlépe pod tlakem narvat pod kořeny.Bláto mnohem méně drží.
když už ho máte odkopaný tak ho už zkuste vyrvat.je to nejlepší možnost.Když máte vysoký kmen,stačí uvázat tažné lano,řetěz, nebo kutru na smyčku (stáhne se při zabrání) a druhý konec k nějaké technice(hupcuk,sil­nější auto ,traktor, nebo i větší osobák.Zaháknout za kouli(popř oko) a lehce škubnout,pokud nevyleze na poprvé zopakovat.Zkuste zvětšit díru do hloubky,určitě narazíte na šikmo rostoucí kořeny.Pokud ho uříznete pod zemí nezapomeňte ho potřít rundapem jinak začne obrážet.

Pokud jste z Hradec králové tak vám to klidně udělám.

mosoj

Vepište odpověď…http://w­ww.odpovedi.cz/o­tazky/jak-odstranit-velky-jasanovy-parez-je-po-nekolika-v-dolni-casti-srostlych-stromech