talka

Existuje nějaký návrhář na obrazce na ornátech?

Je na to předpis nebo si může každý kněz stvořit svou představu?

Odpovědi
led

Ornát cirkevného hodnostára je presne určený cirkevnými pravidlami, obrazne je to slávnostná uniforma cirkevného hodnostára, preto tu nemôže pôsobiť bujná fantázia šičky, či nositeľa, ale je presne určený materiál, strih a „obrazce“ podľa postavenia v hierarchii cirkve.
Doplňuji:
„…materiál a střih ornátů je jistě určen, ale mně stále zajímá různost obrazců. Je znám jejich počet? Jsou stále nové…“
Aj cirkevná „móda“ neostáva na svojich počiatočných vzoroch, ale prispôsobuje sa svetovému trendu filozofie. Základné prvky zostávajú rovnaké, ale detaily sa použitým materiálom, cirkevnoumeleckým pohľadom (napríklad v časoch gotiky bola akási strohosť aj v odievaní, kdežto v baroku už nastúpila pompéznosť vyjadrenia o bohatstve, moci a slávy cirkvi, v súčasnosti napríklad pápež nastolil prechod k jednoduchosti a skromnosti aj v odievaní). Z tohto vidíme, že aj cirkevný odevný návrhár sa musí prispôsobovať nielen povinným kánonom v odievaní, ale aj momentálnej politike cirkvi.
Ak pozriete historický prierez jednotlivými odievaniami cirkevných (katolíckych) hodnostárov, prípadne aj odevmi príšlušníkov (prísluníčok) jednotlivých rádov, alebo jednotlivých kresťanských vetiev (hugenoti, protestanti, evanielici, pravoslávní, a tak ďalej), vidíte aj ako žili a mysleli ich nositelia

led

Prepáčte, prosím, slovíčko "líšia"mi vypadlo:
ale detaily sa použitým materiálom, cirkevnoumeleckým pohľadom (napríklad v časoch gotiky bola akási strohosť aj v odievaní, kdežto v baroku už nastúpila pompéznosť vyjadrenia o bohatstve, moci a slávy cirkvi, v súčasnosti napríklad pápež nastolil prechod k jednoduchosti a skromnosti aj v odievaní) líšia.