JájsemRaibek

Existuje nějaké bodování v šachu?

Pokud hraji šachy a vyhraji, je nějaký rozdíl v tom, pokud mi během hry soupeř vezme koně nebo pěšce? Je nějaký rozdíl, pokud soupeři dám mat třeba po 30 nebo po 40 tazích? Nebo je jen důležité vyhrát – matovat?

Nejlepší odpověď
orwell

Důležité je vyhrát, za což získáte 1bod. Za remízu (tzv. pat) si rozdělíte bod se soupeřem, tj. každý 1/2 bodu a vaše prohra se rovná 0 bodu pro vás a bod pro soupeře. Kromě toho můžete získat třeba nějakou cenu za nejhezčí partii, podaří-li se vám nějaká mimořádná kombinace, taktický obrat, atp. Jinak k hodnocení šachisty se v současné době používá systém hodnocení ELO, viz http://cs.wiki­pedia.org/wiki/E­lo
Doplňuji:
Lamalam: Ano, ano, on i mat je při turnajích naprosto výjimečný. Obvykle každý dobrý a slušně vychovaný šachista v beznadějné pozici partii vzdá a zbytečně neprotahuje.

Další odpovědi
Lamalam

Pokud partii vyhraješ, je zcela jedno v kolika tazích to bylo a je jedno, kolik soupeřových kamenů jsi předtím sebral.

orwell > remíza nejčastěji nastává dohodou obou hráčů, pat je naprosto výjimečná situace a v závodním šachu k němu téměř nedochází.