eleonnore

Existuje studie, která zjišťuje souvislost mezi oblíbeným filmovým žánrem a inteligencí diváka? A jak to je podle vás?

Vše jsou to samozřejmě statistiky, ale už párkrát jsem narazila na studie, které ukazovaly souvislosti mezi inteligencí a oblíbeným hudebním žánrem.

Existuje ale studie, která našla souvislosti i mezi inteligencí diváka a jeho oblíbenými filmovými žánry? A co vy, jaké žánry jsou podle vás oblíbené mezi těmi přemýšlivějšími a těmi méně přemýšlivými? Jak si na tom stojí komedie, sci-fi, horor, krimi/detektiv­ky/thriller, western, muzikál, drama, romantické a další?

Nejlepší odpověď
Kepler

No, taková studie by mě taky hodně zajímala. Ale ono to bude asi hodně podobné jako v případě hudby. Nejde ani tak o vzdělanost, vlastně ani o přirozenou inteligenci. Obecně by se snad dalo říci, že těm jednodušším tvorům stačí v hudbě techno s jejím monotónním rytmem a zdrcujícími basy. Ve filmových žánrech zase někdo hledá fantazii, někomu stačí detektivky. No, hlavně že si máme z čeho vybrat!

Další odpovědi
klumprt

Nedávno jsem četl, že tzv. béčkové filmy mají spoustu inteligentních diváků, pro které jsou zdrojem zábavy. Ovšem béčkový film není žánr. Jsou to takové ty akčňáky, horory nebo sci-fi, které nestály moc peněz a vypadají, že někomu při jejich natáčení hodně přeskočilo.

http://xman.id­nes.cz/inteli­gentni-chytry-clovek-miluji-beckove-filmy-f6r-/xman-styl.aspx?c=A160809­_155208_xman-styl_fro

xxx3

já nepochybuji, že něco podobného již někdo zjišťoval – zajímalo by mě to ale konkrétně. Třeba v hudbě podobných výzkumů proběhlo už hodně – obvykle vztah mezi oblíbeným žánrem a postoji, politickým smýšlením, vzděláním apod.

df

Podle me nezalezi na intelektu tak moc. Na nejake predsudky, ze intelektualove maji vyhraneny zanr bych nespolehal. Spis je to o vkusu a momentalniho naladeni.

zjentek

Je tam samozřejmě přímá souvislost! Já také myluju ty filmy s hrdinou, kterej vystřílí a různě jinak vypráská půl města těch zlejch, no a sám bych někdy v Praze nejraděj- jak to říci, aby mně to nesmazali,– mno, ubral! A já bych byl dobrej hrdina, a rychlej!

Kelt

Dva stejně vzdělaní lidé při shlédnutí nějakého filmu mohou mít různé pocity, jednoho to bude nudit, druhý se bude bavit. Dále záleží na momentální náladě. Jsou například filmy, které mne dojmou, i když je vidím po několikáté, jiné jsou poučné atd. Těžko říct, proč mne některá scéna dožene k slzám, a na druhé straně mne likvidace mnoíha lidí ve válce nebo netvorem (ve filmu) ani nezaujme. Navíc jinak na mne působí film, který vidím poprvé a film, který jsem už několikrát viděl.

xxx3

Kepler: u nás to, co se týče hudby, dělal např. současný rektor MUNI, Mikuláš Bek. Vznikla z toho kniha s názvem „Konzervatoř Evropy?“. Dá se to sehnat v knihovnách. Nicméně ten vztah elektronické hudby a jednodušších posluchačů tam nebyl nalezen. Spíš možná by se to dalo říci u konzumentů středního proudu, ale už si to moc nepamatuji.

eleonnore

Jo, těch studií souvislosti mezi oblíbeným hudebním žánrem a inteligencí je dost. Někde jsem to našla rozdělené i do tabulek, ale to se mi teď nedaří najít.
Tady třeba podle kapel: http://www.lab­nol.org/inter­net/music-taste-linked-to-intelligence/7489/
A tady článek o tom, že naše povaha souvisí s oblíbeným hudebním žánrem: http://21stole­ti.cz/2009/03/­19/horka-novinka-oblibena-hudba-ukaze-povahu-cloveka/