Kelt

Existuje nějaká souvislost mezi pozdravem servus a latinským slovem servus – otrok?

Dobrý den. Napadla mne souvislost mezi latinským slovem servus – otrok a pozdravem, který je běžný v některých zemích, například v Maďarsku. Někteří zaměstnaci ve službách, například číšník, prodavač používají výraz , k službám, služebník, což může přeneseně souviset se slovem otrok. Tak to je moje úvaha, ale zda se zakládá na pravdě, to mi, prosím, poraďte. Děkuji.

Nejlepší odpověď
Zbynas

Cituji:
„vznik lze tušit zde
Servus Humillimus = ponížený ( skromný ) služebník
tak asi zdravili dříve své nadřízené“

Stačí zapátrat v historii tohoto serveru.
Doplňuji:
Koukám, neodpověděl jsem zcela na otázku. Takže servus z latiny nemusí být jen otrok, ale i sluha. Tudíž nyní již lze pochopit souvislost :)

Zdroj: http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/co-znamena-pozdrav-servus

Další odpovědi
Lamalam

Servus v tomto případě nepřekládáme jako otrok, ale jako služebník.