inf

Existuje nějaká přesná definice jakou vzdálenost musíš urazit, aby to bylo považováno za řízení vozidla?

Nejlepší odpověď
Miroslavst

Hmm, takže pokud chceš vědět vzdálenost, tak je to jasný. Tys popojel kousíček (opravdu jen kousíček) s autem a od nás tady chceš potom rady jak se z toho vykroutit.
Napiš rovnou: jel jsem s autem jako kára ožralej a zastavili mě. co s tím?
A nepiš nám tady pohádky jak byli tři a ty chudák sám a skoro vůbec jsem nejel.

Další odpovědi
aramah

Nemusíte ani popojed stačí otočit klíčkem a už v tom lítáte!!!

standa

Níže naleznete „definice“ nebo-li zákonná ustanovení, které se vztahují k vašemu ´problému´ :

I.
SILNIČNÍ ZÁKON (č. 361/2000 Sb.)

§ 2/d
ŘIDIČ je účastník provozu na pozemních komunikacích, který ŘÍDÍ MOTOROVÉ nebo NEMOTOROVÉ vozidlo anebo tramvaj; řidičem je i jezdec na zvířeti.

§ 2/a
ÚČASTNÍK PROVOZU(…)je každý, kdo se přímým způsobem účastní provozu na pozemních komunikacích.

II.
ZÁKON O PŘESTUPCÍCH (č. 200/1990 Sb.)

§ 22/1
Přestupku se dopustí ten, kdo v provozu na pozemních komunikacích ŘÍDÍ vozidlo(…)

  1. bezprostředně po požití alkoholického nápoje nebo(…)
  2. ve stavu vylučujícím způsobilost, který si přivodil požitím alkoholického nápoje(…)

Takže z výše uvedeného vyplývá, že zcela zásadní je výklad pojmu „ŘÍZENÍ VOZIDLA“. Tento pojem není žádným zákonem či vyhláškou přesně definován, takže v mezních situacích jde o POSOUZENÍ předložených DŮKAZŮ správním orgánem nebo soudem.

Nelze tedy bez příčinné souvislosti konstatovat, že pouhá přítomnost osoby na sedadle řidiče nastartovaného vozu (kdy bez pochybností nelze říci, že vozidlo bylo skutečně řízeno) je již ŘÍZENÍM vozidla.

Jinými slovy je na žalobci, aby prokázal, že podezřelá osoba skutečně a nezpochybnitelně ŘÍDILA vozidlo.

A rovněž je důležité, aby správní orgán nebo soud spravedlivě posoudil předložené důkazy či argumenty na obhajobu.

led

V momente štartu motoru.
Ale pozor, aj keď ste ťahaný bez naštartovaného motoru – riadite vozidlo – platí ten istý predpis – bez alkoholu!!