Avatar uživatele
salsa verde

Existuje nějaká možnost „reklamovat“ mzdu?

jde o to že mi zaměstn. předal mzdu a váplatní lístek k podpisu. ale dle mého tam jsou nesrovnalosti. Když jsem ho požádala že ještě než to podepíšu chci si vzít výplatní lístek na překontrolování ke známé účetní tak mi řekl že v žádném případě a že ať to podepíšu nebo nic nebostanu a pošle mi to složenkou a výplatní lístek poštou. Já se tedy ptám-pokud to podepíšu, peníze převezmu jestli v případě špatného výpočtu je možné aby mi mzdu spočítal znovu a správně, kdo na to dohlédne a donutí ho k tomu??
Doplňuji:
moc děkuji, zřejmě opět odeslat doporučeně s dodejkou?? Komu to následně můžu předložit ke kontrole a jak postupovat pokud nesrovnalosti budou? S kým o tom oficiálnně jednat?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 5Pro koho je otázka zajímavá? kropitko, ten který je, quentos, mojitek, anonym před 4946 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
standa

Podpisem, kterým stvrzujete převzetí mzdy, se rozhodně nezbavujete práva vyžádat si podklady, na základě kterých byla vypočtena mzda za dané období.

Pokud máte pochybnosti o správném výpočtu vaší mzdy, tak zaměstnavatele písemně požádejte, aby vám zdůvodnil výpočet mzdy.

§ 142/4 zákoníku práce
(…)Na žádost zaměstnance předloží zaměstnavatel doklady, na jejichž základě mzdu nebo plat vypočetl.
Doplňuji:
Výplatní pásku si můžete nechat překontrolovat kým chcete…, ale ´závěry´ této kontroly však můžete uplatnit v prvé fázi pouze u zaměstnavatele, kterého vyzvěte, aby doložil výpočet a nebo, aby rozporoval zmiňované ´závěry´ kontroly.

Teprve až když zaměstnavatel nesplní svoji povinnost (dle § 142/4), pak jej můžete žalovat… nejdříve asi u Oblastního inspektorátu práce, soud si nechte až jako krajní variantu.

Upozorňuji však, že zaměstnavatel si vaši ´iniciativu´ může vyložit i tak, že pracovní poměr můžete ztratit, ale to už je jiný příběh.

Zdroj: http://busines­s.center.cz/bu­siness/pravo/za­kony/zakonik-prace/cast6h7.aspx

Upravil/a: standa

0 Nominace Nahlásit

Otázka nemá žádné další odpovědi.



Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek