Bronzový

Existuje nějaká možnost "reklamovat" mzdu?

jde o to že mi zaměstn. předal mzdu a váplatní lístek k podpisu. ale dle mého tam jsou nesrovnalosti. Když jsem ho požádala že ještě než to podepíšu chci si vzít výplatní lístek na překontrolování ke známé účetní tak mi řekl že v žádném případě a že ať to podepíšu nebo nic nebostanu a pošle mi to složenkou a výplatní lístek poštou. Já se tedy ptám-pokud to podepíšu, peníze převezmu jestli v případě špatného výpočtu je možné aby mi mzdu spočítal znovu a správně, kdo na to dohlédne a donutí ho k tomu??
Doplňuji:
moc děkuji, zřejmě opět odeslat doporučeně s dodejkou?? Komu to následně můžu předložit ke kontrole a jak postupovat pokud nesrovnalosti budou? S kým o tom oficiálnně jednat?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Zlatý

Podpisem, kterým stvrzujete převzetí mzdy, se rozhodně nezbavujete práva vyžádat si podklady, na základě kterých byla vypočtena mzda za dané období.

Pokud máte pochybnosti o správném výpočtu vaší mzdy, tak zaměstnavatele písemně požádejte, aby vám zdůvodnil výpočet mzdy.
--------------

§ 142/4 zákoníku práce
(...)Na žádost zaměstnance předloží zaměstnavatel doklady, na jejichž základě mzdu nebo plat vypočetl.
Doplňuji:
Výplatní pásku si můžete nechat překontrolovat kým chcete..., ale ´závěry´ této kontroly však můžete uplatnit v prvé fázi pouze u zaměstnavatele, kterého vyzvěte, aby doložil výpočet a nebo, aby rozporoval zmiňované ´závěry´ kontroly.

Teprve až když zaměstnavatel nesplní svoji povinnost (dle § 142/4), pak jej můžete žalovat... nejdříve asi u Oblastního inspektorátu práce, soud si nechte až jako krajní variantu.

Upozorňuji však, že zaměstnavatel si vaši ´iniciativu´ může vyložit i tak, že pracovní poměr můžete ztratit, ale to už je jiný příběh.

Zdroj: http://business.center.cz/busi ness/pravo/zakony/zakonik-prac e/cast6h7.aspx

Otázka nemá žádné další odpovědi.

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Právo a zákony

Zlatý Drap 1815
Zlatý standa 1247
Stříbrný ivzez 671
Zlatý mosoj 658
Zlatý gecco 480
Zlatý led 454
Zlatý zzzzz 450
Zlatý Michal Kole 436
Zlatý marci1 391
Zlatý arygnoc 385

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.