salsa verde

Existuje nějaká možnost „reklamovat“ mzdu?

jde o to že mi zaměstn. předal mzdu a váplatní lístek k podpisu. ale dle mého tam jsou nesrovnalosti. Když jsem ho požádala že ještě než to podepíšu chci si vzít výplatní lístek na překontrolování ke známé účetní tak mi řekl že v žádném případě a že ať to podepíšu nebo nic nebostanu a pošle mi to složenkou a výplatní lístek poštou. Já se tedy ptám-pokud to podepíšu, peníze převezmu jestli v případě špatného výpočtu je možné aby mi mzdu spočítal znovu a správně, kdo na to dohlédne a donutí ho k tomu??
Doplňuji:
moc děkuji, zřejmě opět odeslat doporučeně s dodejkou?? Komu to následně můžu předložit ke kontrole a jak postupovat pokud nesrovnalosti budou? S kým o tom oficiálnně jednat?

Nejlepší odpověď
standa

Podpisem, kterým stvrzujete převzetí mzdy, se rozhodně nezbavujete práva vyžádat si podklady, na základě kterých byla vypočtena mzda za dané období.

Pokud máte pochybnosti o správném výpočtu vaší mzdy, tak zaměstnavatele písemně požádejte, aby vám zdůvodnil výpočet mzdy.

§ 142/4 zákoníku práce
(…)Na žádost zaměstnance předloží zaměstnavatel doklady, na jejichž základě mzdu nebo plat vypočetl.
Doplňuji:
Výplatní pásku si můžete nechat překontrolovat kým chcete…, ale ´závěry´ této kontroly však můžete uplatnit v prvé fázi pouze u zaměstnavatele, kterého vyzvěte, aby doložil výpočet a nebo, aby rozporoval zmiňované ´závěry´ kontroly.

Teprve až když zaměstnavatel nesplní svoji povinnost (dle § 142/4), pak jej můžete žalovat… nejdříve asi u Oblastního inspektorátu práce, soud si nechte až jako krajní variantu.

Upozorňuji však, že zaměstnavatel si vaši ´iniciativu´ může vyložit i tak, že pracovní poměr můžete ztratit, ale to už je jiný příběh.

Zdroj: http://busines­s.center.cz/bu­siness/pravo/za­kony/zakonik-prace/cast6h7.aspx