tencosepta

Existuje neeukleidovský prostor?

Tj. prostor, kde neplatí prvních pět Eukleidovských zákonů.

Odpovědi
Zbynas

Řekl bych, že černá díra, možná i prostor mezi černou dírou a horizontem událostí. Protože je již dokázáno, že právě v tomto prostoru se ohýbá prostor i čas. Pak neplatí žádný z těchto zákonů. Pak jsou rovné úsečky atp. rovné jen teoreticky, z pohledu toho, kdo se právě taky nachází v tomto prostoru. Z našeho pohledu jsou ohnuté a nelze na ně díky ohýbání času i prostoru toto aplikovat.

cynique

Jestli je to myšleno tak, že euklidovský prostor je prostor splňující Euklidove axiomy, tak existuje také neeuklidovský prostor. Jeden takový popisuje Lobačevského neeuklidovská geometrie.
Doplňuji:
Euklides ve svém díle „Základy“ (Stoicheia) použil 23 definic základních pojmů, 5 postulátů a 9 axiomů a pak následuje 48 vět s důkazy.
Proto mi není celkem jasné co je myšleno v zadání jako „neplatí prvních pět Eukleidovských zákonů“. O zákonech Euklides nemluví (a tedy jestli jde o prvních 5 axiomů z devíti anebo o 5 postulátů).

Každopádně první 4 postuláty platí vždy (tzv. absolutní geometrie), neeuklidovské prostory se liší v pátém postulátu. Lobačevskij definoval jednu možnost, Riemann ve své eliptické geometrii šel jiným směrem.

arygnoc

vo všetkých neeuklidovských geometriách (lobačevsky, klein, …)

:-Q

MK44

Vzhledem k možnému zakřivení prostoru vesmíru není vyloučeno, že neexistuje jiný než neeukleidovský (a jeko eukleidovský se nám v našich malých lidských poměrech pouze jeví) …