iceT

Existuje mužská varianta pro

švadlenu?
Tedy je-li krejčová,jejím pánským protějškem je krejčí.
Je-li švadlena,pak jejím mužským protějškem je kdo?

Nejlepší odpověď
Drap

Pokud je mi známo, tak mužská alternativa neni. Poměrně dlouho jsem se v této oblasti pohyboval a nikdy neslyšel. I když švadlen by taky neznělo špatně. Faktem však je, že ani nikdy jsem neslyšel o tom, že podobné zaměstnání by někde vykonával muž.

Další odpovědi
annas

Švadlena bylo méně náročné povolání v tom smyslu, že šlo o šití jedodušších oděvů. Navíc ženy v domácnosti se naučily šít a opravovat oděvy. Slovo pochází od slovesa šít. Proto není mužský protějšek.
Krejčí bylo povolání určené pro muže – vzniklo ze slova krájet – krájení tvrdých materiálů, kůže, sukno atd. Jde o vyšší kvalifikaci.

Později začaly toto povolání vykonávat i ženy, proto dámská krejčová.

Švadlena = žena – protějškem byl krejčí, původně muž.
Třeba chůva – jen pojmenování pro ženu.

Ondrej01

Mužská varianta pro švadlenu je vlastně také krejčí.. Nojo na chlapy se asi zapomnělo – šička, krejčová, švadlena..

hanulka11

švadleňák:D:D:D
ba ne fakt nevím.....

Damiana

Pokud vím, zatímco žena je švadlena, u mužského jsem slyšela označení švadlenka.

pusinka50

To Drap: V minulosti ano, můj děda nar. r. 1890 byl krejčí a babička nar. r. 1901 krejčová..a ty dispozice se dědí, mám to ověřeno i na sobě:-)

Mapel

Případně švadleník

štamgast

Já bych dal švadleník :D