Avatar uživatele
iceT

Existuje mužská varianta pro

švadlenu?
Tedy je-li krejčová,jejím pánským protějškem je krejčí.
Je-li švadlena,pak jejím mužským protějškem je kdo?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 3Pro koho je otázka zajímavá? hanulka11, fablen, Drap před 4482 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Drap

Pokud je mi známo, tak mužská alternativa neni. Poměrně dlouho jsem se v této oblasti pohyboval a nikdy neslyšel. I když švadlen by taky neznělo špatně. Faktem však je, že ani nikdy jsem neslyšel o tom, že podobné zaměstnání by někde vykonával muž.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
annas

Švadlena bylo méně náročné povolání v tom smyslu, že šlo o šití jedodušších oděvů. Navíc ženy v domácnosti se naučily šít a opravovat oděvy. Slovo pochází od slovesa šít. Proto není mužský protějšek.
Krejčí bylo povolání určené pro muže – vzniklo ze slova krájet – krájení tvrdých materiálů, kůže, sukno atd. Jde o vyšší kvalifikaci.

Později začaly toto povolání vykonávat i ženy, proto dámská krejčová.

Švadlena = žena – protějškem byl krejčí, původně muž.
Třeba chůva – jen pojmenování pro ženu.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Ondrej01

Mužská varianta pro švadlenu je vlastně také krejčí.. Nojo na chlapy se asi zapomnělo – šička, krejčová, švadlena..

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
hanulka11

švadleňák:D:D:D
ba ne fakt nevím.....

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Damiana

Pokud vím, zatímco žena je švadlena, u mužského jsem slyšela označení švadlenka.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
pusinka50

To Drap: V minulosti ano, můj děda nar. r. 1890 byl krejčí a babička nar. r. 1901 krejčová..a ty dispozice se dědí, mám to ověřeno i na sobě:-)

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Mapel

Případně švadleník

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
štamgast

Já bych dal švadleník :D

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek