Klára K.

Existuje materiál, který je průhledný, ale vrhá stín?

Doplňuji:
Jsem to ale s prominutím idiot 🙂

Nejlepší odpověď
mosoj

??????? … Každý materiál který je průhledný vrhá stín, protože nemá 100 % extinkci (propustnost). Na př. sklo propustí 95 % světla, takže těch 5 % ztráty světla musí vytvářet stín. Problém je v tom že pouhým okem to nevidíme. Luxmetrem by to šlo ale změřít a dokázat.
Doplňuji:
Mně to připadá jako normální smysluplná otázka.

Další odpovědi
bolak

Pravítko.

rigormortis

při teoretické existenci by úplně průhledný (nepohlcuje světlo) šlo dokázat stínu lomem světla…tabulku materiálu (dejme tomu skla) dáme zešikma ku slunci, lom světla způsobí odklon svitu a ve zbytku místa, kde vznikl odklon vznikne stín…

pokazdejinak

mám brýle na dálku, takže čočky rozptylky, a přestože přes ně vidím víc než dobře, stín vrhají hodně znatelný… :)

marci1

Z toho si Klárko nic nedělej, nikdo není neomylný ! 🙂