Irisa

existuje gallid?

Jestliže existuje sulfid, selenid, silicisd… existují také gallid, indid, arsenid atd? čím je to ohraničeno? nikde to nemůžu vyhledat…
Doplňuji:
Pardon, měla jsem na mysli gallan, všechno s -AN :D hrozně si to pletu.
Čím je to tedy ohraničené? které prvky můžou tvořit takové sloučeniny s vodíkem, aby název končil na -AN? Někde jsem četla, že s prvky III.A až VII.A, jse to ale se všemi?

Nejlepší odpověď
Emefej

Gallidy, tj. sloučeniny ve kterých by mělo gallium záporné oxidační číslo neexistují, jedinou výjimku tvoří nestabilní sloučeniny gallia s vodíkem – gallany, kterých je celá řada. Ani indidy neexistují, ale arsenidy, antimonidy, bismutidy, polonidy jsou známé.
Doplňuji:
Gallanů je celá řada, od nestabilních GaH3 a Ga2H6 až po stabilní polymerní [GaH3]x. Podobné sloučeniny tvoří bor – borany, hliník – alany, křemík – silany, fosfor – fosfany, síra – sulfany, selen – selany, tellur -tellany, polonium – polany, arsen -arsany. V podstatě se dá říci, že téměř všechny chemické prvky, které jsou umístěny v hlavních podskupinách periodické tabulky mohou obdobné sloučeniny vytvořit. Jedná se vlastně o hydridy s kovalentní vazbou, jde o plyny nebo kapaliny, nikdy se nejedná o tuhé látky. Výjimku tvoří prvky I. a II. skupiny, které tvoří s vodíkem tuhé iontové hydridy. Chemické prvky z vedlejších podskupin tvoří obvykle tuhé hydridy s kovovou vazbou, nebo hydridy přechodného typu..

Další odpovědi
Kelt

Galium má podobné vlastnosti jako hliník, a tvoří sloučeniny s různými prvky. Mnohdy tyto sloučeniny nemají přesně definované složení jako například chlorid sodný NaCl, který je přesně definován. Často spíše hovoříme o intermetalické fázi a pod.
Sloučenina galia s vodíkem se jmenuje galan. Galán je označení mladých svobodných hochů na jižní Moravě.
Sulfid, chlorid, nebo hydrid se tvoří téměř z každým prvkem, ale obecně se dělí na různé skupiny. Například iontové chloridy nebo sulfidy od alkalických kovů a NaCl,
to jsou pevné látky, obdobně to může být i u jiných látek. Obecně platí, že elektronegativnější prvek, tvoří zápornou část látky, v tomto případě je to chlorid, sulfid, arsenid a pozitivním prvkem je kov, obvykle alkalický.
Pokud jde o rozdělení, mělo by být rozdělení u 4. skupiny – existuje, karbid, silicid,
fosfid, nitrid, arsenid, selenid.
Toto je často formální označení, někdy se často nejedná o chemického jedince a často to ani není vodivá látka.
Ale to zabíhám moc do detailů.

Lamalam

Sloučeniny podobné gallanům tvoří vodík s většinou prvků III-VII.A. podskupiny. Ale pozor na to, některé z nich nemají název končící na -an.

Emefej

Existují ještě obdobné sloučeniny cínu – stannany, antimonu – stibany a některé další. Ale všechny nemají název končící na -an. Např. kovalentní hydrid kyslíku se jmenuje jinak…

arygnoc

je to dané tzv. valenčným číslom toho ktorého prvku (stačí pozrieť na mandelejovu tabuľku ( http://co-to-je.sk/spresne­.php?dotaz=ta­bu%C4%BEka,%20men­delejova ) – podľa toho záleží, ake oxidy je prvok schopný tvoriť (a samozrejme i iné zlúčeniny).

prvky v jednom stĺpci majú podobné vlastnosti a tvoria podobné zlúčeniny (oxidy, halogény, …).